KLIMAATVERANDERING OPLOSSEN MET INNOVATIEVE ‘BUSINESS’ MOGELIJKHEDEN
Jongeren zijn niet van plan de effecten van klimaatverandering als een onoplosbaar toekomstprobleem te zien. Het wereldwijd netwerk van jongeren tot 30 jaar, onder de naam ‘Global Shapers Community, zoekt voor de effecten niet alleen maar een oplossing maar ziet daarin ook ontwikkelingskansen voor lange termijn investeringsplannen. Zo ook de Surinaamse ‘Global Shapers’ die als finalisten van een internationale wedstrijd, nu een, op de Surinaamse situatie gerichte, eigen competitie zijn begonnen
De Surinaamse ‘Global Shapers’ eindigden in de internationale competitie op de vierde plaats en kregen daarvoor een startkapitaal van de internationale organisatie van 10.000 (sf) Switserse frank. Hiermee en hun overgehouden sponsorgelden van lokale donoren zoals de Suriname Conservation Fundation (SCF) is een begin gemaakt met een werving en trainingsprogramma voor Surinaamse jongeren voor een eigen competitie.
In de Surinaamse competitie zijn uiteindelijk zeven ( 7 ) jongeren verbonden die onder begeleiding van deskundigen en juryleden nu elk een projectplan hebben geschreven en een videoproductie hebben geproduceerd. Elke productie is een naar eigen keusonderwerp over een van de effecten van klimaatverandering. De projectplannen, die gericht zijn op het verder trainen van jongeren, zijn bekeken en beoordeeld door een deskundige jury. Hoofdvereiste bij zo een projectplan is een innovatief oplossingsmodel gericht op maatschappelijke problemen, in dit geval klimaatverandering. De projecten moeten op lang termijn bedrijfsmatig of projectmatig uitvoerbaar zijn.
“In de meeste gevallen gaat het om projecten die een relatie hebben met economische besparing op lang termijn, dus hebben zij het karakter van duurzame projecten’, zegt project coördinator Jamille Haarloo. De videoproducties zijn nu in een televisieprogramma van 5 afleveringen gebracht, die op verschillende televisie stations wordt uitgezonden. Uit de zeven deelnemers komen drie finalisten en een winnaar. In de laatste aflevering wordt de winnaar bekend gemaakt. Presentatie van het project , maatschappijvisie, innovatie van het oplossingsmodel zijn onder andere belangrijke criteria.
De ‘Global Shapers zijn nu een vaste groep gestart. Het zijn allemaal leerlingen en studenten met een bepaald niveau en inzicht in de natuurkunde of analytisch vermogen. “We hebben wel strikte vereisten gesteld aan onze leden om deel te worden van het platform, omdat we zo een bepaalde kwaliteit en niveau willen bewaren”, zegt Haarloo.

UNITEDNEWS|WILFRED LEEUWIN