VS WILLEN CHINESE SCHEPEN MILJOEN DOLLAR LATEN BETALEN PER HAVENBEZOEK

Foto: De haven van Long Beach is een van de drukste containerhavens in de Verenigde Staten.| Bron: schuttevaer.nl  

In een opvallende zet tegen de dominantie van China in de maritieme sector heeft de Amerikaanse regering een voorstel ingediend dat Chinese schepen tot wel één miljoen dollar per havenbezoek kan laten betalen.

Dit controversiële plan, aangekondigd door de handelsvertegenwoordiger van de Trump regering, is een direct antwoord op klachten van vakbonden over oneerlijke concurrentie door China in de scheepvaart- en scheepsbouwsector.

China domineert al jaren de wereldmarkt op het gebied van scheepsbouw en scheepseigendom, mede dankzij staatsgeleide financiering en overheidssteun, zo vindt de Amerikaanse regering. Die beschouwt deze praktijken als oneerlijk en schadelijk voor de Amerikaanse maritieme sector.

Het voorstel bevat een reeks ingrijpende maatregelen die de economische positie van Chinese rederijen aanzienlijk kunnen aantasten. De belangrijkste voorstellen zijn:

  • Een miljoen dollar per havenbezoek voor elk schip dat wordt geëxploiteerd door Chinese belangen, ongeacht het formaat van het schip – van sleepboten tot grote olietankers (VLCC’s).
  • Schepen die in China zijn gebouwd maar geëxploiteerd worden door niet-Chinese bedrijven, kunnen ook een heffing tot een miljoen dollar krijgen, afhankelijk van het aandeel van Chinese schepen in de vloot van de operator.
  • Bedrijven die momenteel nieuwe schepen in China laten bouwen, kunnen eveneens een heffing van maximaal een miljoen dollar per havenbezoek verwachten.

Operators met Amerikaanse schepen kunnen mogelijk een terugbetaling tot een miljoen dollar ontvangen per havenbezoek in de VS.

Als dit voorstel wordt aangenomen, kan het grote gevolgen hebben voor de wereldwijde containerlogistiek. De economische impact van een tarief van een miljoen dollar per havenbezoek kan aanzienlijk zijn voor Chinese rederijen en voor internationale bedrijven die afhankelijk zijn van in China gebouwde schepen.

GEO|POLITIEK

Facebook Comments Box