KREMLIN REAGEERT OP DREIGING VAN TRUMP MET SANCTIES OP RUSSISCHE OLIE
Foto: Kremlin-woordvoerder Dmitry Peskov. | Bron: RTnews
Het Kremlin benadrukt dat Rusland zich blijft houden aan het overeengekomen staakt-het-vuren met de Verenigde Staten met betrekking tot aanvallen op de Oekraïense energie-infrastructuur.
Woordvoerder Dmitry Peskov gaf woensdag geen direct commentaar op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om sancties op te leggen aan Russische olie als het bestand zou instorten.
Trump kondigde zondag aan dat hij Rusland zou sanctioneren als hij het verantwoordelijk acht voor het mislukken van het staakt-het-vuren in Oekraïne. Hij verklaarde dat er een tarief van 25% op Russische olie zou komen, en een verhoging van 25 tot 50 procentpunten op alle olie-importen uit Rusland.
Tijdens een telefoongesprek vorige maand spraken Trump en de Russische president Vladimir Poetin een dertigdaagse stop af op aanvallen op energie-infrastructuur. Moskou stelt zich aan de afspraak te houden, maar rapporteert herhaaldelijke Oekraïense schendingen van de overeenkomst.
Peskov bevestigde woensdag dat Rusland contact onderhoudt met de Verenigde Staten en dat het onderwerp recentelijk nog werd besproken. Hij benadrukte dat de kwestie complex is en aanzienlijke inspanningen vergt. Volgens hem blijft Poetin openstaan voor een diplomatieke oplossing van het conflict in Oekraïne en toont de Russische naleving van het bestand in samenwerking met de VS dat aan.
Het Kremlin klaagt echter over het gebrek aan bereidheid van Oekraïne om zich aan de overeenkomst te houden. Volgens Peskov voert Kiev nog steeds dagelijks aanvallen uit op Russische energie-infrastructuur, terwijl Moskou het dialoog met de VS voortzet en aandringt op een realistische beoordeling van de situatie en de Oekraïense opstelling.
De wapenstilstand in de energiesector werd op 18 maart voorgesteld door Trump en kreeg direct steun van Poetin, die Russische aanvallen op energie-installaties liet stopzetten. De Russische strijdkrachten meldden zelfs dat zij zeven van hun eigen drones hadden neergeschoten om de instructies van de president na te leven.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky steunde het bestand aanvankelijk publiekelijk en herhaalde zijn toezegging vorige week nog. Moskou beweert echter dat Oekraïne vrijwel direct na de aankondiging de afspraken heeft geschonden en herhaaldelijk aanvallen heeft uitgevoerd. Desondanks blijft Rusland vasthouden aan het bestand als een stap richting verbeterde relaties met de Verenigde Staten.
GEO-POLITIEK
