BP VERHOOGT OLIE- EN GASVOORSPELLINGEN | WEINIG GELOOF IN HAALBAARHEID NET ZERO-DOEL TEGEN 2050
BP heeft zijn wereldwijde vraagprognoses voor olie en gas naar boven bijgesteld, wat suggereert dat het net zero-doel voor 2050 niet zal worden gehaald en dat de transitie naar schone energie vertraagt.
Volgens het jaarlijkse vooruitzicht van het energiebedrijf wordt de olieconsumptie in 2050 verwacht op 83 miljoen vaten per dag, een stijging van 8% ten opzichte van de eerdere schatting van 77 miljoen vaten. De vraag naar aardgas zal volgens BP naar verwachting 4.806 kubieke meter per jaar bereiken in 2050, 1,6% hoger dan eerder geraamd. Om de wereldwijde klimaatdoelen te halen, zou de daling in olieconsumptie veel sneller en intensiever moeten plaatsvinden, tot circa 85 miljoen vaten per dag in 2035 en 35 miljoen vaten in 2050.
BP stelt dat de wereld momenteel ongeveer 100 miljoen vaten per dag verbruikt en dat de olieconsumptie naar verwachting zal pieken op 103 miljoen vaten per dag in 2030, vijf jaar later dan eerder voorspeld.
Spencer Dale, hoofdeconoom van BP, wijst op de impact van geopolitieke spanningen, zoals de oorlog in Oekraïne, conflicten in het Midden-Oosten en stijgende handelsbarrières, die de nadruk op nationale energiezekerheid versterken. “Voor sommige landen kan dit betekenen dat ze hun afhankelijkheid van geïmporteerde fossiele brandstoffen verminderen en de transitie naar meer elektrificatie versnellen,” aldus Dale. Tegelijkertijd kan dit leiden tot een groeiende voorkeur voor binnenlands geproduceerde energie.
Ondanks de groei van hernieuwbare energie blijft olie naar verwachting de grootste bron van primaire energie voor de komende twee decennia, goed voor 30% in 2035, terwijl hernieuwbare energie slechts stijgt van 10% in 2023 naar 15% in 2035. Pas eind jaren 2040 zou hernieuwbare energie olie kunnen voorbijstreven.
BP waarschuwt dat, als het energiesysteem op de huidige weg blijft, de cumulatieve koolstofuitstoot de limiet van het 2°C-carbonbudget al begin jaren 2040 zal overschrijden. Een vertraagde transitie kan volgens BP de economische en sociale kosten van het behalen van het 2°C-doel verder verhogen. Het bedrijf heeft recent kritiek gekregen van milieuactivisten vanwege het afzien van groene doelstellingen ten gunste van verhoogde olie- en gasproductie. Onder het leiderschap van voormalig CEO Bernard Looney werd een strategie uitgezet om BP om te vormen tot een geïntegreerd energiebedrijf, maar deze transitie werd verstoord door stijgende wereldwijde olie- en gasprijzen en het plotselinge vertrek van Looney in 2023. Zijn opvolger, Murray Auchincloss, introduceerde dit jaar een “fundamentele reset” na toenemende ontevredenheid van investeerders over de koers van het bedrijf.
BP verwacht dat wind- en zonne-energie meer dan 80% van de toename in elektriciteitsvraag zal dekken tegen 2035, met de helft hiervan in China. Tegelijkertijd kondigde Beijing plannen aan om de uitstoot tegen 2035 met 7–10% van het piekniveau te verlagen, wat volgens experts ruim onder de vereiste 30% ligt om de opwarming te beperken.
UNITEDNEWS