SARDJOE WIL RODE LOPER BEHANDELING VOOR ALCOA
Voorzitter Dillip Sardjoe van presidentiele commissie die met bauxietmaatschappij Alcoa onderhandelt, meent dat Suriname de rode loper behandeling moet geven aan deze multinational.
Sardjoe meent dat Alcoa het erg goed meent met Suriname wanneer die samen met andere partners een mega investering in het Bakhuysgebergte wil doen van USD 3,3 miljard, om de bauxiet sector een nieuwe kans te geven. De hoofdonderhandelaar zei dit zondagmiddag in het programma ‘De kringen’ via radio ABC. Volgens hem heeft Suriname niet het geld om deze investering te doen. Sardjoe zelf zakenman met meer dan 16 bedrijven in Suriname ergert zich aan de negatieve berichten in de media en onder politici die de resultaten van de onderhandelingscommissie met Alcoa in twijfel trekken.
President Desi Bouterse heeft de afgelopen week het parlement voorgehouden dat met de Suralco nieuwe afspraken zijn gemaakt om de bauxietsector een nieuwe toekomst te geven. Volgens Sardjoe heeft nog nooit eerder een buitenlandse investeerder het gedurfd een investeringsrisico te nemen van miljarden Amerikaanse dollars. Er zijn investeringen gedaan van enkele honderden miljoenen tot zelf US 1 Miljard bij Staatsolie, maar een investering van USD 3,3 miljard zou aantonen hoe groot wordt gedacht bij de Alcoa. Sardjoe wuift de kritiek weg als zou de Alcoa hebben aangegeven dat de sector verlieslatend zou zijn en dat wanneer het niet winstgevend zou zijn de investering op de gemeenschap zal worden verhaald. “ We moeten de bakens leren verzetten in dit land. Als mensen bereid zijn om hier te komen investeren moeten wij ze een rode loper behandeling geven”, zegt de ondernemer.
Sardjoe ontkende en ergerde zich in het programma aan de toon die werd gezet met vragen als zou hij zelf geïnteresseerd zijn in de Afobaka stuwdam waar mee elektriciteit wordt opgewekt. Volgens hem is dat onmogelijk omdat er onlangs een energiewet in de Nationale Assemblee is aangenomen, waarin is opgenomen dat alle Hydro werken in handen van de staat komen te liggen.
Voor het beheer van de stuwdam is er een naamloze vennootschap opgericht waar de staat bezitter is van alle aandelen. Die zijn verdeeld in 2 % bij de staatsbank, De Surinaamse Postpaarbank en 98 % bij het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen. Hij ontkende eveneens dat de onderhandelingscommissie per lid een bedrag van SRD 5 miljoen zou hebben ontvangen. “ Geen enkele lid van de commissie heeft tot nu toe een stuiver gekregen”, zegt Sardjoe. Hij stoorde zich hoorbaar aan de negatieve manier van denken die volgens hem Suriname eigen is. Zelf denkt Sardjoe dat, onder deze omstandigheden en met deze negatieve gezindheid, er geen plaats meer is voor hem en zijn onderneming, Rudisa international’ om nog langer in Suriname te blijven. “Ik ben bezig aan een exit om in het buitenland verder te gaan en hogere niveaus te bereiken. Hier wordt alles wat je doet in een negatieve sfeer gebracht”, zegt Sardjoe.
UNITEDNEWS|WILFRED LEEUWIN
