WAT IS EEN INCUBATOR, EEN ACCELERATOR EN EEN FLEX WERKRUIMTE? EN HOE PAS JE DIT IN SURINAME TOE?

Acceleratoren en incubatoren begeleiden start-ups of ondernemers in een beschermde omgeving en stomen ze intensief klaar voor een welbepaald doel of project.

Een product maken dat aan de minimale markteisen voldoet, kan zo’n doel zijn, maar ook bijvoorbeeld het ophalen van extern kapitaal en het aantrekken van investeerders of aandeelhouders. Maar wat is nu precies het verschil tussen deze begrippen?

De termen ‘incubator’, ‘accelerator’ en ‘flex werkruimtes of co-workingplaces  worden vaak in één adem en door elkaar gebruikt. Flex werkruimtes zijn ruimtes waar mensen samenkomen om te werken. Je kunt op een laagdrempelige wijze gebruik maken van een werkplek en al de voordelen die eigenlijk bij het bezitten van een mobiel kantoor horen. In feite is een terras of coffieshop met wifi ook een “flex-werkruimte”,. Een flexruimte is echter nog geen incubator. Een incubator bevindt zich tussen een flexwerkruimte en een accelerator in: het is een fysieke ruimte waar een inhoudelijk programma wordt aangeboden, gericht op ondernemers die hun idee beginnen te ontwikkelen. Een accelerator is vooral een inhoudelijk programma om een ondernemers/ start-up te begeleiden. Er zijn acceleratoren die een fysiek kantoor hebben, maar dat hoeft niet. Acceleratorprogramma’s duren doorgaans maar zes tot acht maanden, terwijl incubatorprogramma’s iets langer lopen.

Maar zelfs als verschillende bedrijven een gebouw delen, is dat nog GEEN INCUBATOR. Er kunnen tussen die bedrijven wel kruisbestuivingen zijn, maar als ze niet worden gestimuleerd, blijft het effect toch heel beperkt.”

Wat doet het Ondernemershuis Suriname en hoe passen deze begrippen in onze bedrijfsvoering? Het komt erop neer dat wij start-ups en ondernemers in een bepaald tijdsbestek willen klaarstomen voor duurzame groei. Wel vinden wij het belangrijk dat het idee – of de scale-up ook na de voltooiing van ons programma blijft groeien. Wij focussen op skills die je als ondernemer gedurende je hele ondernemersleven kunt blijven toepassen.

Het Ondernemershuis Paramaribo voorziet in deze behoefte door bijvoorbeeld de OndernemersNest Challenge aan te bieden. Dit alles in een inspirerende werkomgeving waarbij je als lid van de OHP communitiy ook gebruik kunt maken van elkaars kennis en ervaring.

Wij werken ook samen met mentoren*(ervaren ondernemers die kennis hebben van de Surinaamse manier van zaken doen en tevens een internationale kijk/visie hebben hoe ondernemerschap in Suriname zich kan ontwikkelen) die je tips en advies kunnen geven die ook op lange termijn bruikbaar blijft. Op die manier streven we ernaar dat  ondernemingen succes blijven boeken, ook na de OndernemersNest Challenge. Anders zouden die 6 -8 maanden maar verspilde moeite zijn, en dat wilt niemand. Zowel de ondernemers  als het Ondernemershuis Paramaribo niet.

We geloven in de meerwaarde van het Ondernemershuis als incubatoren en ons accelerator programma  in Suriname. En tenslotte bepaalt elke startup of ondernemer natuurlijk zelf bij welk traject ze zich het best voelen en zal zich ook  moeten inzetten.

Speciaal voor ondernemers en investeerders houden wij op donderdag 30 november een presentatie van het jaarprogramma. Wij zullen nader ingaan op hetgeen de OndernemersNest Challenge inhoudt en u kunt zelf de sfeer proeven van onze flex werkruimten.

Advertorial|Mila Bahadoersing

Facebook Comments Box