NOORD-KOREA VUURT WEER RAKET AF

Noord-Korea heeft opnieuw een ballistische raket afgevuurd. Het projectiel vloog richting het oosten, meldde het Zuid-Koreaanse leger volgens staatspersbureau Yonhap.

Het ging om een langeafstandsraket, die zo’n 1000 kilometer verderop in de Japanse zee terechtkwam. Dat constateerden het Zuid-Koreaanse leger en de Amerikaans autoriteiten.

Het is de eerste keer dat er een raket is afgevuurd, sinds de Amerikaanse president Donald Trump de houding van het land van leider Kim Jong-un een ‘bedreiging voor de wereld‘ noemde. Trump werd direct na de lancering op de hoogte gesteld. Hij reageerde enkele uren later door te stellen de situatie ‘op te zullen lossen’.

Paniek

De Noord-Koreaanse autoriteiten testen geregeld langeafstandsraketten. In augustus vloog één van Kims raketten over Japan, wat tot grote paniek onder de bevolking leidde. 

De politiek reageerde furieus en in de VN-veiligheidsraad werd aangedrongen op politieke actie richting de Noord-Koreanen. Sancties lijken echter geen indruk te maken, want een maand later vloog opnieuw een raket richting Japan. Dat was tot de lancering van vandaag de laatste keer dat het regime een raket testte. 

J-Alert

Ook nu werd er in Japan gewaarschuwd voor de lancering. Er werd een ‘J-Alert’ uitgegeven in de verwachting dat het projectiel evenals bij twee vorige gelegenheden kwam overvliegen om vervolgens ergens in de Grote Oceaan neer te komen. Dat gebeurde ook nu. Het kabinet werd meteen voor crisisberaad bijeengeroepen.

Als het aan de Japanse premier Shinzo Abe ligt, komt ook de VN-Veiligheidsraad bijeen voor een spoedberaad. Dat verzoek wordt gesteund door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rex Tillerson.  Die veroordeelde de provocatie en riep alle landen op eensgezind door te gaan met de economische sancties tegen het regime van Kim Jong-un.

Vrees

Zuid-Korea vreest dat het buurland ergens komend jaar erin slaagt om een kernkop en een langeafstandsraket aan elkaar te koppelen. Seoel denkt dat Noord-Korea dat voor september wil bereiken, aangezien dan de 70ste verjaardag van de republiek wordt gevierd.

,,Ze hebben hun nucleaire mogelijkheden sneller ontwikkeld dan we hadden verwacht”, meldde de Zuid-Koreaanse minister van Eenheid Cho Myoung-gyon vandaag. ,,We kunnen niet uitsluiten dat Noord-Korea ergens volgend jaar haar nucleaire programma voltooit.” 

Kwestie van uitproberen

Ook de VS is daar al enige tijd van overtuigd. ,,Ze begrijpen de materie, het is nu nog een kwestie van uitproberen tot het lukt”, zei luitenant Vincent Stewart, hoofd van de Amerikaanse veiligheidsdienst DIA, al in mei. 

Op Hawaï worden de dreigementen zeer serieus genomen. Op de eilandengroep, onderdeel van de VS, wordt vanaf vrijdag maandelijks een alarmsysteem getest. Bewoners weten zo dat er een raket aankomt. Het systeem is sinds het einde van de Koude Oorlog niet meer gebruikt.

BRON|BUITENLAND

Facebook Comments Box