STROOMDIEVEN BLIJVEN HET PROBEREN | TIPGEVERS AZEN OP BELONING EBS
De samenleving speelt goed in op de beloning die de Energie Bedrijven Suriname (EBS) uitlooft voor het verklikken van stroomdiefstal. Tipgevers kunnen tot SRD 5000 ‘verdienen’ voor het doorgeven van een stroomdiefstal.
De afgelopen 10 maanden heeft de EBS 400 meldingen van stroomdiefstallen geregistreerd. Bijna de helft kwam vanuit de samenleving. Echter blijkt dat, van de ruim 200 meldingen die door tipgevers zijn doorgespeeld, nog geen 15% op waarheid berustte. Hoewel de EBS de samenleving graag wil informeren in het herkennen van stroomdiefstal, vreest het bedrijf dat zij daarmee ook slapende honden kan wakker maken. “De oorzaak kan liggen in het feit dat de samenleving niet weet hoe stroomdiefstal te herkennen. Tegelijkertijd is het voor de EBS een uitdaging om mensen te leren hoe stroomdiefstal te identificeren zonder dat deze informatie misbruikt kan worden voor het plegen van onrechtmatig stroomverbruik”, laat het staatsbedrijf in een persverklaring weten. De EBS drukt de samenleving op het hart dat stroomdiefstal een illegale handeling is die niet alleen de EBS financieel en materiaal schaadt, maar ook brandgevaar en elektrocutie kan veroorzaken.
Het beleid om hard op te treden tegen stroomdiefstal begon in juli vorig jaar. Vanaf dat moment tot en met deze maand zijn er 182 gevallen van stroomdiefstal geregistreerd. De afgelopen twee maanden zijn zeker 30 gevallen erbij gekomen.
Wanneer de EBS stroomdiefstal ontdekt, wordt de overtreder in de gelegenheid gesteld om het verschuldigd bedrag te betalen. In de meeste gevallen is men niet in staat dit bedrag in een keer te voldoen en biedt het bedrijf een betalingsregeling aan. Vanaf juli vorig jaar tot heden registreert de EBS 26 betalingsregelingen.
Indien de klant niet betaalt of geen betalingsregeling aangaat kan de EBS, na aangifte bij de politie, overgaan tot afsluiting in de mast of zal de illegale aansluiting worden gesloopt. Vanaf juli 2017 zijn er 15 gevallen van afsluiting geweest, waarvan 4 weer zijn aangesloten nadat de klanten de betaling voldaan hadden.
UNITEDNEWS
