VES WIJST OP ONJUISTHEDEN REGERINGSINFORMATIE
De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) is van oordeel dat gelet op recente uitspraken van verschillende leden van de regering, het er veel van heeft dat “beleidsmakers volharden in hun verkeerd economisch beleid”.
Ook wordt over de economische situatie in het land verkeerde informatie verstrekt of er wordt een verkeerde voorstelling van zaken gepresenteert. Onder andere vicepresident Ashwin Adhin zou recentelijk informatie hebben verstrekt die niet strookt met de waarheid.
Dat er 11 jaar lang in het land hyperinflatie is geweest zoals Adhin onlangs tijdens een massameeting van de NDP in Ocer heeft beweerd klopt van geen kant. Hyperinflatie is een verhoging van het gemiddelde prijspeil met meer dan 100 procent gedurende 1 jaar. Dit heeft zich in de Surinaamse geschiedenis alleen in 1994 voorgedaan, toen was het inflatiecijfer 395 procent. Dat de koers is gestegen van Sf. 1.80 voor de US dollar in 1991 naar Sf. 2650 in 2003 is ook onjuist. De koers is door slecht economisch beleid in de militaire periode van 1980- 1987 vanaf het niveau van Sf 1.80 gaandeweg verslechterd.
De regeringen Shankar/Arron, Kraag/Wijdenbosch, Venetiaan/Ajodhia-1 en Wijdenbosch/Radhakishun slaagden er niet in de wisselkoers te stabiliseren. Dat lukte pas in 2003 aan het kabinet Venetiaan/Ajodhia-2 toen de drie nullen werden geschrapt en de Surinaamse dollar werd geïntroduceerd.
De koers was toen SRD 2.75 voor de Amerikaanse dollar. Vanaf de regering-Bouterse is aangetreden is de Surinaamse munt vanaf 2011 gedevalueerd van SRD 2.75 naar nu ongeeveer SRD 8.30 voor de US dollar.
De mededeling dat maar liefst 83.000 mensen, of 53 procent van de lokale beroepsbevolking, bij de overheid werkt “is absoluut geen reden om trots te zijn”, aldus de vereniging. In de meeste landen is dat rond de 5 procent, maximaal 10 procent. In plaats van de particuliere sector te stimuleren om duurzame werkgelegenheid te creëren worden mensen, aldus de VES, geregeld om bij de overvolle overheid te komen “zitten”, niet om te werken. Geld verdienen zonder er zinvol wat voor te doen is dodelijk voor de arbeidsethos en creëert afhankelijkheid en patronage.
De opmerking van de vicepresidet dat nog nooit een burger heeft meebetaalt voor het aflossen van staatsleningen wijst de VES ook van de hand. Volgens de organisatie betalen burgers mee in uitgaven van de Staat, dus ook voor het terugbetalen van leningen, via alle vormen van belastingen die zij aan de overheid afdragen. Het lenen van geld voor niet-productieve investeringen is uit den boze vindt de VES. De vereniging is van oordeel dat “alle actoren in ons land eerlijk en transparant de feitelijkheden weergeven en oprecht samenwerken aan de economische ontwikkeling van ons land”.
UNITEDNEWS
