“AFOBAKA VOOR 0 CENT OVERGENOMEN VAN ALCOA”

Foto:Sergio Akiemboto, minister van Natuurlijke Hulpbronnen (NH).

Critici blijven volhouden dat de overname van de Afobaka-krachtcentrale geen goede deal was, en dat er speciaal voor de ‘aankoop’ een bedrag van USD 125 miljoen is geleend op de internationale kapitaalmarkt. Dit wordt betreurt door regeringsautoriteiten.

Op verschillende momenten is duidelijk gemaakt dat de staat een ophoping van rekeningen had voor de levering van stroom ten tijde Afobaka nog eigendom was van Alcoa. Onderdeel van de overname was dat de staat Suriname haar achterstallige schulden moest betalen, en dit is billijk en acceptabel bevonden door de regering. “We hebben niets betaald voor die dam.

Die USD 125 miljoen die betaald is, zijn afspraken gebaseerd op stroomlevering welke de staat Suriname moest betalen”, benadrukt Sergio Akiemboto, minister van Natuurlijke Hulpbronnen (NH).

Suriname is na de afhandeling van de betalingsachterstand eigenaar geworden van de Afobaka-stuwdam en krachtcentrale. Die zijn overgedragen aan Staatsolie Maatschappij Suriname NV en vallen onder dochtermaatschappij Staatsolie Power Company Suriname NV (SPCS NV). Staatsolie beschikt reeds over een elektriciteitscentrale van 96 Megawatt en daarmee wordt sinds 2006 energie geproduceerd. “wat betreft het leveren van elektriciteit ten behoeve van de gemeenschap is niks nieuws voor ons”, zegt Eddy Fränkel, Deputy Director Power & Renewables van Staatsolie.

Op de Afobaka-waterwerken rusten er momenteel geen schulden of andere verplichtingen jegens de vorige eigenaar. Sinds de overname op 31 december zijn alle formaliteiten met Alcoa afgehandeld. De overbruggingslening van USD 125 miljoen moet binnen vier jaren terugbetaald worden. De staatsinkomsten uit de mineralensector zijn als garantiestelling gegeven om de lening te kunnen krijgen. Die zijn via de makelaars van kredietbureau Oppenheimer binnengehaald. Volgens minister Gillmore Hoefdraad van Financiën is het onwaarschijnlijk dat de staatsinkomsten uit de mineralensector gevaar lopen vanwege wanbetaling van rente die piekt op 9,87 % per jaar. Er zal getracht worden om lening eerder af te lossen om te profiteren van de rentevoordelen die daarmee gepaard gaan.  

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box