STAATSOLIE MAATSCHAPPIJ SURINAME GAAT RICHTING INTERNATIONALE BEURZENMARKT
Staatsolie Maatschappij Suriname wil een internationaal beursgenoteerd bedrijf worden. Dit traject is ingezet. Het wachten was op een commerciële olievondst op zee om de output van Staatsolie omhoog te duwen, en ook dit doel is nu gehaald dankzij het aandeel in een op te zetten offshore oliesector.
Gedacht wordt aan aansluiting bij de Internationale Olie Company (IOC). Dit is een vereniging van grote oliemaatschappijen in de wereld waar deskundigheid, kennis en ervaring gedeeld worden. IOC huisvest een aantal giganten waaronder ExxonMobil die in Guyana alleen zes miljard barrels in beheer heeft. Ook ChevronTexaco, BP, Shell en Total zijn aangesloten bij IOC. Bij Staatsolie wordt reeds gewerkt conform de richtlijnen van de IOC. “Onze hele accountancy hebben we gedaan met een internationaal accountantsbedrijf. We hebben gezegd tegen hun dat we naar de Capital Markets willen, dus zij kijken op een andere manier naar onze cijfers dan hoe ze dat normaal zouden doen. En daar zijn we ook intensief mee bezig”, zegt Staatsolie-directeur Rudolf Elias.
Via de internationale beurzen kan er geld opgehaald worden om actief te kunnen participeren in de aankomende offshore-projecten. Voor hoeveel procent Suriname zal deelnemen in het exploitatieprogramma is nog niet bepaald. De ontdekking is nieuw, en de data moet nog verder uitgewerkt worden om tot een goede prognose te komen van de ontdekte olievoorraden. Daarna zal in samenspraak met de aandeelhouder bepaald worden wat Surinames aandeel wordt in de exploitatie. “Dat is uiteindelijk een beslissing van het parlement, maar we gaan wel de verschillende financieringsvormen voorleggen aan de aandeelhouder, en dan moeten zij kiezen welke financieringsvormen zij gaan nemen. In ieder geval zijn we ready om op alle mogelijke manieren het geld binnen te halen om mee te participeren in zo een mooie olievondst”, zegt Elias.
UNITEDNEWS
