DNA VOORZITTER TEVREDEN OVER JAAR MET VEEL VRAAGSTUKKEN

De voorzitter van De Nationale Assemblee (DNA) Jennifer Geerlings-Simons kijkt terug op een druk maar goed en leerrijk parlementsjaar.  2015 was het verkiezingsjaar met veel vraagstukken en een werkonderbreking van minimaal vier maanden. “Desondanks hebben we toch veel voor elkaar gekregen,” zegt Geerlings-Simons. Zo noemt ze het quorum vraagstuk waarmee  het parlement het vorig termijn te maken had dat thans tot het verleden behoort, de begroting die voor de verkiezing – al is het niet diepgaand – nog in hoog tempo is behandeld even als enkele wetten, een nieuw parlement dat is  aangetreden, de president die opnieuw is gekozen en veel interne veranderingen. “Wat wij hebben gezien is dat wij in een verkiezingsjaar speciale maatregelen moeten treffen”

Openheid

De voorzitter kijkt niet alleen terug op het afgelopen jaar maar ook op haar eerste termijn in het parlement. “Historisch,” noemt ze deze, doelend op de informatievoorziening naar de samenleving toe dat zij heeft geïnitieerd. “Vroeger was het parlement een black box. Voor het eerst in de historie hebben wij besloten om daar verandering in te brengen. Nu is er transparantie, hebben we een website waar alle informatie op staat en is er zelfs een jeugdwebsite. Scholieren komen geregeld langs voor informatie,” stelt zij. Voor haar zijn dit markante momenten, “maar er is nog veel te doen”.

Vrouwen

Markant voor deze periode is het aantal vrouwen in het parlement na de verkiezingen. Van vijf in 2010 naar dertien in 2015. “Daar hebben we hard voor moeten werken. Eerst onder de radar, intern bij de politieke partijen, en uiteindelijk naar buiten middels een campagne,” zegt Geerlings-Simons. Volgens haar is er duidelijk een verschil merkbaar in het parlement dat niet alleen te wijten is aan de aanwezigheid van meer vrouwen. “Hier moeten we zaken doen want de samenleving ziet dat graag scherp, hard en professioneel gebeuren. De meeste leden begrijpen dat wel,” meent zij. De leden zijn naar haar tevredenheid na de verkiezing, binnen zes weken, getraind. “Het zijn allemaal goed ontwikkelde mensen maar door de training hebben zij snel hun weg kunnen vinden in het parlement. Daarbij komt ook nog kijken dat ze al snel na hun bewilliging met stevige vraagstukken zijn geconfronteerd”.

Economie

De voorzitter maakt zich wel zorgen om de toekomst en de economie in Suriname. “Omdat het geen nationaal probleem is, al willen sommige politici de samenleving dat wel doen geloven. Was dat  maar zo dan hadden we minder zorgen,” zegt zij. Als antwoord op dit vraagstuk pleit zij voor meer eigen productie. “Surinamers moeten gaan beseffen dat elke SRD die zij uitgeven US 0,85 kost. We moeten onze eigen producten beschermen en leren waarderen. Wettelijk kunnen wij niets doen tegen de handel omdat wij vastzitten aan verdragen, maar los daarvan is het overgrote deel van de geïmporteerde producten slecht voor de volksgezondheid. Kijk maar naar de voedingswaarden. Te zout en te vet”.  Als voorbeeld om de Surinaamse economie weer in de lift te krijgen illustreert zij meubels die worden geïmporteerd. “Wij hebben goed hout en er worden mooie meubels in Suriname gemaakt. Er moet alleen gewerkt worden aan de prijs. Voor ieder budget moet er iets te vinden zijn,” aldus Geerlings-Simons. Zij gelooft dat de eigen productie een spin off effect teweeg kan brengen van meer werkgelegenheid met veel voordelen voor Surinamers.

2016

2016 Gaat de parlementsvoorzitter positief in. Ze hoopt in dit kader de belangrijke wetten die het  functioneren van de overheid moeten regelen behandeld te krijgen. Maar, ook de openbare commissie vergadering geniet haar aandacht en wil zij de communicatie naar de samenleving toe verder verbeteren.

ANNA WIELKENS

Facebook Comments Box