NIEUW KABINET BREEKT MET STAATSMONOPOLIE OP INFORMATIE SAMENLEVING
Het staatsmonopolie op de wijze waarop de samenleving wordt geïnformeerd houdt na 10 jaren op te bestaan.
Dit is althans de belofte van het nieuw kabinet onder leiding van Chan Santokhi en Ronnie Brunswijk. Bij het aantreden van president Desi Bouterse, in 2010, werd een communicatiebeleid gelanceerd waarbij vrijwel alle overheidsinformatie via een command center, en vanuit een subjectieve benadering werd gepresenteerd. Politieke tegenstanders van de regering werden ook zonder weerwoord onder vuur genomen door regeringsautoriteiten en de informatieverstrekking via de vrij pers werd teruggebracht naar een minimum. De overheidscommunicatie vond hoofdzakelijk plaats via eigen producties en persberichten. Exclusieve informatie werden via een praatprogramma van de perschef gedeeld op de staatsradio.
In de periode voor 2010 hadden journalisten alle ruimte om hun werk te doen, waaronder zelfs ministers opwachten bij het regeringsgebouw voor aanvang van de vergadering van de Raad van Ministers (RvM) en nadien. Er was daarnaast ook een wekelijkse persconferentie met de vicepresident.
Na aantreden van het kabinet Bouterse in 2010 werden journalisten geweerd nabij de stoep van het regeringsgebouw. Een hoge schutting werd opgetrokken om de zaak kracht bij te zetten.
In de periode 2010-2015 zette vicepresident Robert Ameerali de wekelijkse persbijeenkomsten enige tijd voort, maar hield het ook voor gezien nadat journalisten kritische vragen stelden over de kosten voor een helikopter die bij een particulier bedrijf werd ingehuurd om te patrouilleren boven Paramaribo.
President Desi Bouterse ontpopte zich in het begin als de best communicerende president die Suriname gekend heeft met regelmatige persbijeenkomsten. Dit werd echter steeds meer teruggebracht naar incidentele en ‘plotselinge’ persmomenten naarmate het tempo van kritische vragen met betrekking tot corruptie en het financieel beleid toenam. Concrete antwoorden bleven ook uit.
Volgens Ronnie Brunswijk, vicepresident-elect, worden alle beperkende maatregelen opgeheven. De communicatie via de vrije pers krijgt volgens hem opnieuw gestalte. “We hebben vanaf het begin van de formatie van deze groep, dit regeerteam, met de president-elect afgesproken dat we weer komen met de persconferenties. De pers wordt elke week geïnformeerd”, zegt Brunswijk. “Wij hebben een andere manier van werken. Niet via het staats informatie-instituut, maar dat elke week elke minister gaat moet zeggen wat zijn beleid is en wat zij gaan doen. Jullie krijgen elke week een persconferentie”, geeft Brunswijk mee aan bestuursleden van de Surinaamse Vereniging van Journalisten (SVJ) die daarover vragen stelden.
UNITEDNEWS
