OOK CHINA SCHENKT 100.000 DOSES SINOPHARM-VACCIN AAN SURINAME / REGERING IN GESPREK MET RUSSISCHE EN CUBAANSE TEGENHANGERS
De coronacrisis in Suriname is uit de hand gelopen. De regering heeft daarom Code Paarse afgekondigd, het hoogste risiconiveau voor de pandemie, voor het hele land, en Code Zwart voor de situatie in ziekenhuizen.
Dat zei president Chandrikapersad Santokhi vrijdagavond tijdens een. Er is een totale lockdown uitgevaardigd voor de komende 2,5 weken, van maandag 31 mei tot 18 juni. Het staatshoofd schetste een grimmig beeld van de situatie en zei dat er een tekort is aan zuurstof, ziekenhuisbedden, capaciteit op de ICU’s en vooral een tekort aan medisch personeel en gezondheidswerkers. Sinds maart vorig jaar, toen Covid-19 in Suriname opdook, zijn er al 282 mensen aan deze ziekte overleden. Met 78 doden is mei 2021 de dodelijkste maand sinds de pandemie uitbrak.
Met uitzondering van essentiële diensten zijn vanaf aanstaande maandag alle overheidskantoren gesloten en mogen burgers alleen de deur uit voor noodgevallen, bijvoorbeeld om medische redenen. President Santokhi merkte op dat de handhaving van de maatregelen zal worden aangescherpt en dat degenen die de maatregelen overtreden hoge boetes en extra straffen riskeren. De namen van winkels en bedrijven die zich niet aan de coronavoorschriften en maatregelen houden, worden openbaar gemaakt, beboet en voor langere tijd gesloten.
Voor de derde opeenvolgende dag registreerde Suriname 7 doden en meer dan 200 nieuwe infecties met het longvirus dat de wereld momenteel in een dodelijke greep houdt. Tijdens de totale lockdown mogen alleen supermarkten, bakkerijen, slagerijen, apotheken en bouwmaterialenzaken op maandag, woensdag en vrijdag open. Bouwmateriaalbedrijven mogen open omdat veel burgers te maken hebben met zware wateroverlast als gevolg van hevige regenval de afgelopen dagen. Alleen mensen van achttien jaar of ouder zijn toegestaan in de winkel. Er mogen niet meer dan tien personen tegelijk in de zaak. Volgens minister van Volksgezondheid, Amar Ramadhin, blijkt uit gegevens dat een gemuteerde variant van het coronavirus uit buurland Brazilië er nu ook voor zorgt dat veel jongeren besmet raken en overlijden.
President Santokhi merkte ook op dat uit de gegevens blijkt dat niet alle mensen die onlangs aan Covid-19 zijn overleden, zijn ingeënt. Hij drong er daarom bij burgers op aan zich te laten vaccineren. Momenteel zijn iets meer dan 13.000 van de ongeveer 600.000 inwoners volledig gevaccineerd. Nederland heeft meer dan 500.000 doses Astra Zeneca vaccin beloofd, waarvan de eerste batch volgende week in Paramaribo wordt verwacht. China heeft ook 100.000 doses van het Sinopharm-vaccin aan Suriname geschonken en er worden momenteel logistieke voorbereidingen getroffen om ze naar Suriname te vervoeren. Ondertussen zijn de Surinaamse autoriteiten in gesprek met Russische en Cubaanse tegenhangers om ook vaccins te verkrijgen die zijn ontwikkeld in Rusland en Cuba.
UNITEDNEWS
