REGERING MOET MEER DRAAGVLAK CREËREN VOOR ONTWIKKELINGSPRIORITEITEN
Foto compilatie: Van links naar rechts: Obed Kanape, Rabin Parmessar, Del Castillio en Danny Lachman
De regering staat meer dan ooit voor de uitdaging om de toekomstige ontwikkeling van het land te verbinden aan met zorg gekozen prioriteitsgebieden, waarlangs die ontwikkeling moet lopen.
Binnenkort wordt het Ontwikkelingsplan aan president Chandrikapersad Santokhi aangeboden door de Stichting Planbureau Suriname. Aan het plan hebben meer dan 140 maatschappelijke groepen hun bijdrage geleverd. “ Uiteindelijk zal het de regering zijn die uit al die input een juiste keus moet maken”, zeggen politici van zowel de oppositie, de coalitie alsook buitenparlementaire partijen. Het Ontwikkelingsplan (O.P.) mag geen ‘mooie-ideeën- document’ worden”, zegt voorzitter Angelique Del Castillio van DA-91. Planbureau directeur Danny Lachman zegt dat het nieuwe O.P niet slechts de ontwikkeling voor een periode van vijf jaar beslaat, maar dat het gaat om een lange termijn plan dat regeringen overstijgt. ABOP-parlementariër Obed Kanape zegt dat de daden en acties behalve concreet, ook volgbaar moeten zijn met duidelijke ‘Key Production Indicators’, en dat de concrete plannen in lijn moeten zijn met de begrotingen van de verschillende ministeries. “Maar de prioriteiten moeten ook gesteld worden op basis van de haalbaarheid, anders heeft het geen zin ontwikkelingsprioriteiten vast te stellen”, zegt Kanape. Zowel hij, Del Castillio en ook fractievoorzitter Rabin Parmessar van de NDP, zeggen de werkwijze van het planbureau om zoveel maatschappelijke organisaties te betrekken, te waarderen. “Maar het is uiteindelijk de regering die een keuze zal moeten maken uit al die inzichten.”
“Dit vraagt om inzicht en visie op huidige en toekomstige ontwikkelingen nationaal en internationaal”, zegt Parmessar. Kanape zegt dat ondanks het de keuze is van de regering, het verstandig zou zijn om net als het planbureau heeft gedaan, ook voor de prioriteiten breed draagvlak te krijgen uit de gemeenschap. “Maar ook bij de uitvoering zal het niet slechts iets van de regering moeten zijn. De totale samenleving zou zich berokken moeten voelen om gezamenlijk met de regering prioriteits-ontwikeling tot stand te brengen”, zegt de ABOP-parlementariër.
Del Castillio meent dat bij het maken van de keuzes en prioriteiten het O.P ook een nationaal integriteitsplan moet hebben. Dat moet zich uiten in gedragscodes voor alle beroepsgroepen en instituten van de Staat. Die codes moeten bij de samenleving bekend zijn en door de hele samenleving gaan. “Het gaat om het terug brengen van morele waarden en normen in de samenleving. Daar ligt de duurzaamheid van de samenleving”, zegt de politica. Ook vindt zij dat er een nationaal integriteitsplan moet zijn, waardoor alle Surinamers dezelfde gedeelde waarde hebben, onafhankelijk vanuit welke culturele groep zij komen. Bij het maken van de keuzes moeten we alle krachten uit de verschillende culturen meenemen in dit integriteitsplan. Zowel zij als Parmessar zeggen uit te zien naar verbeterpunten in het benoemingsbeleid van de regering, zoals vaker beloofd door president Santokhi. Het benoemen van personen, ook in de uitvoering, zal volgens wettelijke beleidsstructuren moeten plaatsvinden. Wat dit betreft, zegt Parmessar, dat de belofte van transparantie nu eindelijk waar gemaakt moet worden. “De regering heeft een lange weg te gaan om correcties aan te brengen, of gaat zij het pad van ‘friend and family’ blijven volgen”, vraagt de NDP-fractieleider.
Onder de prioriteiten van sectoren, noemen de politici vooral het stimuleren van de productiesector met een duidelijke duurzame versterking van het midden en klein ondernemerschap, die stimuleert naar een hogere fase te gaan en export gericht te produceren.
Del Castillio zegt het een belangrijke prioriteit te vinden dat er een drastische verbetering komt om zakelijke en productiebedrijven op te zetten met standaarden. “Dat staat aan de basis voor het aantrekken van investeerders. We kijken ook naar ontsluiting van gebieden die gericht zijn op gebiedsontwikkeling en niet links en rechts een weg openen en zeggen dat het ontwikkeling gaat brengen”, motiveert Del Castillio. Daarnaast moeten de basis aspecten voor productie in de agrarische- en agrosector gerealiseerd worden, waaronder het faciliteren van moderne technologie. Daarnaast zal in een vroeg stadium rekening gehouden moeten worden om nieuwe duurzamere ontwikkelingssectoren te ontwikkelen dan alleen focussen op de traditionele zoals olie, gas en goud. In het algemeen zegt de DA-91 voorzitter dat de ontwikkeling en de keuzes die gemaakt gaan worden, afgestemd moeten zijn op de internationale ontwikkelingsdoelen. Centraal is daarbij het milieu, goed bestuur en democratie en beschermen van de rechtstaat. In dit rijtje noemt zij ook corruptiebestrijding en het in het leven roepen van een wet Openbaarheid van Bestuur, het Enquêterecht en de Wet op het Burgerinitiatief, Privatisering van staatsbedrijven. “Onze democratie moet met wetgeving verstrekt worden”. Volgens de politica hoort bij het stellen van de prioriteiten ook de wijziging van het kiesstelsel, waarbij combinatievorming wederom wordt toegestaan en een grotendeels evenredigheidsstelsel. Wetenschappelijke instituten zullen zichtbaar gemaakt moeten worden in het beleid. Voor wat het onderwijs betreft zullen met zorg diverse hervormingen moeten plaatsvinden. Del Castillio vindt dat gewerkt moet worden aan het accrediteren van onderwijsinstellingen. Parmessar meent dat het ministerie van Financiën en dat van Buitenlandse Zaken in de toekomstige ontwikkeling een belangrijke rol gaan moeten vervullen in het op lijn brengen van de begrotingen van de ministeries en het buitenlands beleid.
UNITEDNEWS
