OPPOSITIE WIL WET OPENBAARHEID VAN BESTUUR
Oppositieleden in het parlement zijn van oordeel dat er zo snel mogelijk een wet Openbaarheid van Bestuur (OvB) moet komen. Daartoe hebben zij een initiatiefwet bij De Nationale Assemblee ingediend. De initiatiefwet is aangeboden door Ronny Asabina (Bep) en de NDP-fractieleiden.
Melvin Bouva, Ebu Jones, Jennifer Vreedzaam en Soewarto Moestadja. Ze stellen dat deze veel besproken noodzakelijke wet, met ter zake deskundigen te hebben voorbereid en daarna ingediend. De volksvertegenwoordigers menen dat deze wet nodig is om daadwerkelijk te geraken tot transparant bestuur en om overheidsinformatie toegankelijker te maken voor elke Surinaamse burger.
Hiermee zal volgens hun een einde komen aan de zeer gebrekkige en soms misleidende informatie die vanuit de regering of overheid wordt verstrekt.
Daarnaast zal de wet OvB het parlement en de DNA-leden, die volgens hen momenteel op verschillende manieren worden beknot, beter in staat stellen informatie en transparantie van de overheid op te eisen teneinde beter invulling te geven aan de controlerende en toezichthoudende taak van het parlement. Ook andere groepen waaronder, de vrije pers, die afgelopen maand protest heeft aangetekend over de wijze waarop ze beperkt wordt in de informatievoorziening vanuit de overheid, zullen bij aanname van de wet beter in staat worden gesteld hun werk te doen.
In de wet is onder andere opgenomen dat ter bevordering van een democratische en transparante bestuursvoering en -verantwoording in het land, het wenselijk is regels met betrekking tot de openbaarheid van bestuur vast te stellen. “Suriname is een democratie, die onder andere gestoeld is op de (indirecte) goedkeuring van besluiten van de overheid door de burger. Om het vertrouwen van de burgers te behouden, dient de overheid hen te informeren over haar bezigheden en te erkennen dat burgers het recht hebben om te participeren. De burger is slechts in staat om te participeren in het democratisch proces wanneer deze geïnformeerd wordt over de activiteiten en het beleid van de overheid (openbaarheid van bestuur). Als burgers weet hebben van de argumenten achter de overheidsbesluiten, vergroot dat de steun en verkleint het misverstanden en teleurstellingen,” aldus de indieners.
Na de aanname van de Anti-corruptiewet en de Compatibiliteitswet 2019 zijn de initiatiefnemers van oordeel dat op de belofte van opeenvolgende regeringen voor transparant bestuur de daadwerkelijke indiening en goedkeuring van deze wet, ook gezien de huidige realiteit momenteel meer dan noodzakelijk is. Hiermee zal de volgende cruciale stap worden gezet in de openbaarheid en transparantie van bestuur en overheidshandelen, stellen de oppositieleden.
UNITEDNEWS
