OLMBERG: ‘SOCIAAL MAATSCHAPPELIJK PROBLEEM HOUDT ONTWIKKELING ZONNE-ENERGIE TEGEN’

Met ruim 900 verkochte zonne-energie systemen in vier jaar tijd mag Guguplex Technologies, van Orlando Olmberg, met recht een significante speler genoemd worden op de energie markt.  Vergeleken met de mondiale zonne-energie industrie die de afgelopen jaren gigantisch groeide, vooral door de promotie van een duurzame toekomst, staat Suriname wat dit betreft in kinderschoenen. Daar wil Olmberg verandering in brengen. De recent aangenomen energie wetten hebben volgens hem de procedures, die doorlopen moeten worden, vereenvoudigd.


De vraag naar stroom in Suriname is de afgelopen tien jaar gigantisch gestegen, voornamelijk door de toename van het aantal (luxe) woningen. Daar lijkt zonne-energie een geschikt antwoord op te zijn, maar is het land daar wel klaar voor? Zijn de middelen ter beschikking? De ervaring leert dat grootschalige projecten afhankelijk zijn van internationale ontwikkelingsbanken en investeerders. Olmberg wil die investering wel doen, maar dan alvast voor het binnenland waar hij zijn onderneming startte. “Ik heb een aanvraag liggen bij de IDCS voor US$ 23 miljoen om een aantal dorpen in het binnenland van zonne-energie te voorzien, nadat ze mij hadden benaderd op verzoek van de president, om bedrijven in kaart te brengen die in staat zijn het binnenland van zonne-energie te voorzien,” laat de ondernemer optekenen.


Sinds 2014 is hij bezig met een project op Langatabiki, een eiland in de Marowijne rivier, waarvan de eerste fase recent is opgeleverd. Dit hield in dat er een aantal lantaarnpalen, de school, onderwijzers woningen, het gemeenschapshuis en 10 woningen werden voorzien van zonne-energie. Hiervoor kregen de bewoners een paneel van 180 watt een batterij van 100 ampère, vier lichtpunten en een inverter. “Wat de mensen krijgen is goed voor 24 uur stroom, afhankelijk van het gebruik. Alleen de onderwijzers woningen en het gemeenschapshuis hebben een groter systeem,” aldus Olmberg.  Hij is er heilig van overtuigd dat de ontwikkeling in het binnenland sneller op gang zal komen en het onderwijsniveau significant gaat verbeteren mits de voorzieningen voor onderwijzers in place zijn. Het is publiek geheim dat veel gekwalificeerde krachten uit Paramaribo om die reden niet graag in het binnenland werken. Het project op Langatabiki wordt uitgevoerd in samenwerking met het Franse energiebedrijf EDF, de ministeries van Regionale Ontwikkeling en Natuurlijke Hulpbronnen, FOB en de districtcommissaris Mavrick Boejoekoe.


De tweede fase moet uiterlijk in april afgerond worden. Tenminste, dat is de planning want alles hangt af van de bewoners. Elke bewoner die een aansluiting wil moet SRD 1.300 betalen.  “Ik breng zelf EUR 20.000 in het project om mensen tegemoet te komen met een microkrediet maar,  er is een sociaal maatschappelijk probleem,” zei de energie deskundige. Hiermee bedoeld hij dat de bewoners goed geïnformeerd en betrokken moeten worden bij het project. “Gebeurt dit niet dat is het project gedoemd te mislukken zoals dat op Kwamalasemutu in 1994,” zei hij. Een goed concept, waarin er meerdere spelers, met minimaal één Surinaams bedrijf betrokken is, dat voor een goede balans moet zorgen, kan dit volgens hem voorkomen. “Je kan zo een project niet uitvoeren zonder een Surinaams bedrijf. Er zijn simpele systemen nodig die ook simpel onderhouden kunnen worden,” vindt de ondernemer. Het wachten is op de overheid die hierin het laatste woord heeft.

www.guguplextechsac.com

ANNA WIELKENS

Facebook Comments Box