OLIEPRIJS DOOR HET DAK/ GEVOLGEN ZULLEN WERELDWIJD VOELBAAR ZIJN
Terwijl de druk toeneemt om Rusland sancties op te leggen, komt de regering-Biden steeds dichterbij een verbod op de invoer van Russische olie en energieproducten. Brent bereikte in de nacht op 7 maart bijna $140 per vat door het nieuws, waardoor de inflatiedruk dreigt toe te nemen, terwijl WTI ruwe olie voor het eerst sinds 2008 met 12% steeg naar USD 130 per vat.
Nancy Pelosi, voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft gezegd dat ze een importverbod vanuit Moskou voor ruwe olie zal steunen, en ook de toegang tot de Wereldhandelsorganisatie (WTO) zal ontzeggen. Dit markeert een verhoogde inspanning in Washington om Rusland verder te isoleren van de wereldeconomie.
“We zijn nu in zeer actieve gesprekken met onze Europese partners over een verbod op de import van Russische olie in onze landen, terwijl natuurlijk op hetzelfde moment een gestage wereldwijde levering van olie behouden blijft”, zegt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, aan NBC’s Meet the Press.
Hoewel Russische ruwe olie slechts 3% van de Amerikaanse import vertegenwoordigt, is het goed voor meer dan de helft van de Russische exportinkomsten. De Verenigde Staten (VS) gaan misschien zelfs alleen te werk zonder de deelname van bondgenoten in Europa (althans in het begin), en willen er zeker van zijn dat er voldoende aanvoer is om eventuele nevenschade te compenseren.
Amerikaanse functionarissen hielden dit weekend persoonlijke ontmoetingen in het eerder gesanctioneerde Venezuela, waarbij analisten speculeerden dat het OPEC-lid een bron van extra toevoer zou kunnen zijn nu de benzineprijzen in de VS landelijk de USD 4 per gallon bereikten.
Adviseurs van Biden overwegen ook een reis naar Saudi-Arabië.
“Een van de grootste onzekerheden is of en hoe de escalatie van de economische oorlog tussen Rusland en het Westen de olie- en gasstroom zal beïnvloeden”, zegt Victor Shum, vicepresident energieadvies bij IHS Markit. “NAVO-leden kopen momenteel meer dan de helft van de 7,5 miljoen vaten ruwe olie en geraffineerde producten per dag die Rusland exporteert, en de voorraden zijn al laag in de VS en op een record laag niveau in OESO-Europa en Azië. De vele dimensies van deze oorlog zullen leiden tot onverwachte verstoringen en uitkomsten.”
De olieprijs bereikte in juli 2008 een hoogtepunt van USD 147 per vat. Handelaren op de oliebeurs speculeren nu al een olieprijs van rond de USD 200.
UNITEDNEWS
