SURINAME IN TOP 10 LANDEN MET HOOGST GESTEGEN VOEDSELPRIJZEN
De stijging van voedselprijzen in Suriname behoort tot de hoogste in de wereld. Voor de maand april/mei wordt 60,9 % aan voedselinflatie genoteerd. Dit is de zesde hoogste stijging ter wereld.
Voeding is haast onbetaalbaar geworden in Suriname en dit komt niet alleen door overmachtssituaties in de wereld, maar ook door heilige huisjes in de handel en op de havens die maar niet opgeruimd worden. “We hebben landen als Haïti met 26 % voedselinflatie en we hebben andere landen die het buitengewoon slecht doen”, zegt Lola Castro. Zij is regionale directeur van het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties.

Door zowel president Chan Santhoki als vicepresident Ronnie Brunswijk is meermalen onderkent dat de winkelprijzen in Suriname moordend zijn.
De president heeft zelfs flink uitgehaald naar de handel die volgens hem ook medeverantwoordelijk is voor de hoge voedselprijzen. Acties vanuit de regering om op te treden tegen de malafide handel is helaas ook uitgebleven.
De president gaf slechts de waarschuwing dat zijn politieke partij, VHP, de concurrentie zal aangaan met de handel door goedkope producten op de markt te brengen. Zijn mededeling is niet als hoopgevend ervaren, omdat de doorsnee consument de verandering op de schappen wenst zien, en niet met goedkope voedselpakketten die door een politieke partij verkocht worden.
Wereldwijd zijn de prijzen van voedsel onder druk.
Het WFP maakt zich bijzonder zorgen om de voedselinflatie in Latijns-Amerika en het Caribisch Gebied (LAC). Door voedseltekorten en hoge prijzen voor voeding trekken grote groepen mensen via gevaarlijke migratieroutes naar andere delen op het continent, op zoek naar werkplekken in regio’s met betaalbare voeding.
Volgens de laatste cijfers leven 9,3 miljoen mensen in 13 LAC-landen in extreme voedselonzekerheid. In 2021 was dit nog 8,3 miljoen. “Dit is niet goed. We gaan terug naar bijna het niveau dat we hadden tijdens Covid-19”, zegt Castro.
UNITEDNEWS
