GEEN GELD VOOR ONTWATERING?
Reeds in de April vroeg de VES onder de kop “Pompen of Verzuipen; Een kwestie van prioriteiten” aandacht voor een adequate waterbeheersing van zowel binnenland als van de kustvlakte. “Vele dorpen in het binnenland van Suriname stonden blank.
De Regering doet haar best om de acute nood te lenigen. De ondersteuning met drinkwater, medicamenten, voeding, tenten etc. kwam te langzaam op gang.
Ook in de kustvlakte beginnen hele buurten inmiddels onder te lopen. Regeringsautoriteiten betuigen hun medeleven, maar structureel wordt er niets gedaan. Suriname hoort tot de meest kwetsbare landen in de wereld. Dat de neerslag in bepaalde periodes gaat toenemen en het zeewater zal stijgen is niet te vermijden. Wat wel mogelijk en noodzakelijk is, betreft het treffen van beschermende maatregelen en het bouwen van infrastructurele werken die deze grillige natuur in goede banen kunnen leiden.” De Regering blijft beloven, maar structurele maatregelen blijven nog steeds uit Uit de problemen en de beleidsreactie van de Regeringsautoriteiten kan worden geconcludeerd dat de Regeringsautoriteiten de getroffenen “veel sterkte toewenst” en beloven dat “er structurele maatregelen getroffen zullen worden” of dat ze “deze kwestie zullen bespreken binnen de regering”. Tegelijkertijd vraagt de bevolking om duurzame oplossingen en geen voedselpakketten.
19 pompen ter waarde van US$ 13 miljoen opgeslagen
Op 29 januari 2019 sloot de Regering Bouterse-Adhin namens de Staat Suriname een Buyer’s Credit Agreement met de Export-Import Bank of India voor het bedrag van US$ 15.000.000. Het doel hiervan was het financieren van “Design, Manufacture, supply, Supervision, installation and commissioning of 19 vertical axis pumps with electric motor, gear box, control panel, lubrication system, couplings and sets of special tools and commissioning spares” te leveren door Kirloskar Brothers Limited India. De 19 pompen zouden worden geplaatst op 10 door Suriname aangegeven locaties t.w.:
• In Commewijne: Marienburg, Montresoir en Zorgvliet;
• In Nickerie: Djakartaweg, Henar en Rotterdam;
• in Saramacca: Bombay Kanaal, Jankie Kanaal, La Poule en Zondervankanaal.
De pompen zijn speciaal op maat van Suriname gemaakt en geleverd, ten bedrage van maar liefst US$ 12.6 miljoen maar de Regering Bouterse-Adhin heeft er niks mee gedaan. Bij het aantreden van de Regering Santokhi-Brunswijk werden de installatie van deze pompen opgevoerd als 1 van de 185 maatregelen van het Herstelplan 2020-2022.
Misleidende Monitoring In het voortgangsmonitoring rapport van het Herstelplan van december 2021 is door het Ministerie van Financiën valselijk aangegeven dat het project reeds voor “84% gerealiseerd” is, met de aantekening “reeds geleverd en opgeslagen”. De waarheid is dat deze Regering er niks van heeft “gerealiseerd”, ze liggen allemaal nog in originele verpakking in een door de Regering tegen een fors bedrag in US-dollars gehuurde loods opgeslagen.
Begin mei 2022 vroeg de VES aan de Regering om alvast deze pompen zo snel als mogelijk met prioriteit op de 10 locaties te plaatsen. Het kans is anders groot dat wanneer die gebieden de volgende keer weer onder water komen te staan en de politiek hun gezicht laat zien, de gemeenschappen ze gaan wegjagen.
Productievernietigend beleid Opeenvolgende Regeringen en DNA’s hebben het belang van goed waterbeheer in woord en geschrift gepredikt. Toch functioneren geen van de zovele waterschappen in Nickerie en zijn de aangekondigde nieuwe waterschappen nooit gerealiseerd. Terwijl de ministeries van LVV, OW en RO bakkeleien over wie het beleid voor de waterschappen mag bepalen blijft modern waterbeheer achterwege en lopen woonbuurten en landbouwproductiegebieden met regelmaat onder water.
Ondertussen liggen die 19 grote pompen in een loods, terwijl de rente op de lening van India aantikt. Terwijl de schade in de ondergelopen gebieden toeneemt weigert ook deze Regering deze pompen te plaatsen. Dit beleid, dat weliswaar onder de vorige Regering is begonnen maar ook door deze Regering de afgelopen 23 maanden is voortgezet, is een productie vernietigend beleid. Geen geld: een kwestie van prioriteiten In de recent door DNA goedgekeurde Begroting 2022 is er maar liefst SRD 155 miljoen voor het Ministerie van LVV uitgetrokken voor waterbeheersing. In de toelichting wordt aangegeven dat per eind 2021 ‘’Aannemers aangetrokken voor de uitvoering van civiel technische werkzaamheden” en per eind 2022 zal zijn “Aangevangen met de installatie van 19 pompen”. Hoe kan er geen geld zijn?
Onder de kop “Buyers Credit Agreement Pumpingstations” is aangegeven “In het begrotingsjaar wordt een deel van de opslagkosten van de pompen betaald”. Aangezien hiervoor is een bedrag van SRD 155.000.000 is uitgetrokken kan worden geconcludeerd dat dit onmogelijk de opslagkosten alleen kan betreffen.
Indien dit bedrag niet voldoende blijkt te zijn om die pompen te gaan benutten dan dient dit bedrag te worden verhoogd door elders op de begroting te besparen teneinde de voorkeur te geven aan de ontwatering. Te bedenken dat op dezelfde begroting van LVV de kosten voor 2 Landaanwinningsprojecten te Wayambo (10.000 ha) en de rechteroever Nickerie (6.000 ha) juist werden verhoogd van SRD 13 miljoen naar SRD 70.2 miljoen.
INGEZONDEN|VES
