VOORLICHTING ONDERNEMERS OVER BTW WORDT OPGEPAKT

Foto: Ismaël Kalaykhan, directeur van de Belastingdienst

Ondernemers en bedrijven zijn de afgelopen week door de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB), ondersteund door het Accountantsbureau Ernst & Young en de Belastingdienst Suriname, geïnformeerd over Belasting Toegevoegde Waarde (btw).

Er zijn de komende weken nog meer sessies gepland. De nadruk wordt tijdens de bijeenkomsten vooral gelegd op de registratie. Indien ondernemers zich niet registreren en toch btw in rekeningen brengen, dienen zij dit echter toch af te dragen aan de Belastingdienst.

Ondernemers die een jaarlijkse omzet hebben van minder dan 1 miljoen SRD, worden niet verplicht gesteld zich te registreren. “Registreert u niet, maar u gaat toch btw in rekening brengen, dan moet u die btw in ieder geval afdragen aan de Belastingdienst”, zegt Ismaël Kalaykhan, directeur van de Belastingdienst

In de praktijk blijkt dat bij het doen van business-to-business men min of meer gedwongen wordt om zich te registreren. Op de factuur staat onder andere het Fiscaal Identificatie Nummer (FIN-nummer) van de afnemer en dat van de leverancier. De BTW die is betaald kan dan worden afgetrokken. “In principe is het zo dat iedere ondernemer voor zichzelf moet gaan uitrekenen wat het voordeel is. Het voordeel is namelijk in eerste instantie dat je je vooraftrek kan gaan claimen. Ben je niet geregistreerd, dan kan dat niet. Want je moet sowieso, als je teruggave moet krijgen, in het systeem zijn”, benadrukt Kalaykhan.

Volgens de belastingbaas stelt dat ondernemers btw kunnen heffen op hun voorraden die in 2022 zijn binnengehaald. Echter moet er eerst een verzoek worden ingediend bij de Belastingdienst, waarna bij goedkeuring de verkoop van die goederen de OB kan worden afgetrokken. Bij zo een verzoek moet de opgave van de voorraden erbij worden gedaan.

De VSB heeft voor deze week reeds twee informatiesessies gepland voor ondernemers en ondernemingen die binnenkort hun btw-aangifte moeten doen. Er zal daarbij een demonstratie worden gegeven van de online aangifte binnen het portaal van de Belastingdienst. Voor deelname aan deze sessie dient men zich eerst te registreren op de registratielink van de VSB: https://register.belastingdienst.sr

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box