BISSCHOP CHOENNIE HOUDT REGERING EN SAMENLEVING SPIEGEL VOOR

Het was vooral de regering van president Desi Bouterse die de spreekwoordelijke schoen paste in de kersboodschap van bisschop pater Choennie afgelopen zondag bij de kerstboodschap. De geestelijke stelde in zijn kerstboodschap on onomwonden vast dat, waar de geboorte van Jezus Christus alles te maken heeft met het de mens herinneren aan de boodschap van verlossing en hoop, gezien de samenleving opgezadeld wordt met financiële, sociale en morele lasten. Choennie was nog specifieker toen hij uitrekende dat door het leenbeleid van de regering elke Surinamer door de regering is opgezadeld met een schuld van SRD 24000.

De Bisschop die vanuit de Bijbel predikte dat Christus al de schulden heeft vereffend, zegt dat nu wel de schuldvraag opgeworpen moet worden, wie verantwoordelijk is voor de financiële schulden waarmee de wereldgemeenschap en dus ook de Surinamer mee is geconfronteerd. Bij de wereldgemeenschap is er een schuld van ruim US$ 60 miljoen wat betekent dat elke wereldburger opgezadeld is met een persoonlijke schuld van US$ 8000.  “We moeten in de wereld dit soort schulden betalen zonder te weten aan wie en waarvoor”. De Bisshop noemt het een grote zorg dat in Suriname zulke grote financiële schulden worden gemaakt door de regering. Die zorg treft vooral de huidige en toekomstige generaties die deze schulden gaan moeten betalen.  Volgens hem is het onfatsoenlijk en niet eerlijk dat schulden worden nagelaten aan de huidige en toekomstige generaties.

Choennie zegt dat verantwoorde regeringen en ouders eerder erfenissen achter laten voor hun nakomelingen.

Volgens hem hoeft er in de wereld absoluut geen sprake te zijn van een sociale schuld, hoeft er geen honger en armoede te zijn, omdat er genoeg grondstoffen en voedsel aanwezig zijn voor een ieder. Het is echter de zucht om meer dat er sprake is van ongelijkheid, dat er armen en rijken zijn. De kloof tussen deze twee groepen is nog nooit zo groot geweest. Slechts een klein deel, 1 % van de mensen op aarde heeft meer rijkdom en bezittingen dan de resterende 99 %. Waar een klein deel in weelde leeft leven miljarden mensen in armoede en lijden honger. Naast het steeds meer lenen van geld, wordt volgens de pater een ernstige inbreuk gepleegd op het milieu en wat de aarde aan rijkdommen heeft. De Bisschop praat hier van een ecologische schuld.

Volgens Choennie is er ondanks dit droevig gebeuren, hoop voor deze wereld. Hij juicht het toe dat steeds meer mensen in protest gaan tegen de schuldenlast die gelegd wordt op hun schouders en dat van hun kinderen. Het bewustzijn dat de mens zich een andere levensstijl moet aanmeten moet verder groeien. Er moet eerder sprake zijn van soberheid en dienstbaarheid, meent de kerkvader. Voor Suriname is er voldoende hoop zegt Choennie. “Die hoop ligt in het, de handen uit de mauwen steken, hard werken en produceren, de tering naar de nering zetten en niet door het maken van talloze schulden”, zegt Bisschop Choennie.

UNITEDNEWS|WILFRED LEEUWIN

Facebook Comments Box