BOUTERSE: INTERNATIONALE HANDEL MOET OMHOOG IN 2018
De regering wil in 2018 hard trekken aan de ontwikkeling van de buitenlandse handel.
De import- en exportvolumes moeten volgens president Desi Bouterse drastisch omhoog voor een versnelde economische groei. In zijn Nieuwjaarspeech besteedde het staatshoofd aandacht hieraan. De agrarische sector staat centraal bij de voorgenomen verhoging van de exportvolume.
Met de Europese Unie (EU) en de wereldvoedselorganisatie FAO zijn enkele overeenkomsten getekend waarbij zeker duizend agrariërs de ruimte krijgen om niet traditionele gewassen op de Europese markt te krijgen. Er gaat volgens Bouterse een schenkingsbedrag van USD 15 miljoen gemoeid met het klaarstomen van deze agrariërs om hun productie af te stemmen op de behoeften en standaarden van Europa. “Deze markttoegang wordt bij overeenkomst gegarandeerd”, zegt de president.
De havens en waterwegen van Suriname zijn niet afgestemd op de voornemens om de internationale handel op te krikken. De nodige maatregelen zullen moeten worden getroffen om grotere vrachtschepen in de gelegenheid te stellen Suriname aan te doen. De afgelopen jaren is steeds gesproken over het uitdiepen van onder andere de Surinamerivier zodat de Jules Sedney Haven toegankelijker wordt. Het is steeds bij voornemens gebleven.
Bouterse zegt dit jaar prioriteit te zullen geven aan het uitbaggeren van zowel de Surinamerivier als de Nickerierivier.
“Door de uitdieping van deze rivieren zullen grotere schepen de havens van Nickerie en Paramaribo kunnen aandoen. De rijst- en bananenexport zullen vanuit Nickerie kunnen toenemen en bovendien kunnen plaatsvinden tegen lagere vrachttarieven door stijging van de exportvolumes”, zegt Bouterse in zijn nieuwjaarsrede. “Ook de haven van Paramaribo zal bereikbaar gemaakt worden voor veel grotere vrachtschepen met grotere volumes vracht per keer, waardoor de vrachtprijzen zullen afnemen en daarmede ook de consumentenprijzen van al deze goederen.”
Er is nog geen datum geprikt voor de baggerprogramma’s en hoeveel de regering daarvoor uittrekt. Bouterse zegt aan een model te werken dat de staat zo min mogelijk geld moet kosten. Hij denkt aan een samenwerking met de private sector. “Mede met hantering van de instrumenten van Public Private Partnership en van Foreign Direct Investment (FDI), waardoor weinig tot geen staatsmiddelen hiervoor nodig zullen zijn.”
UNITEDNEWS