BUURTONTWIKKELINGSWERK STIBULA ZWAAR ONDER DRUK DOOR CORONA CRISES

Het buurtontwikkelingswerk van Stibula in de woonwijk Latour en omgeving heeft het zwaar te verduren als gevolg van de Corona crises en de nog altijd geldende Covid-19 maatregelen in Suriname.

“Het is niet slechts dat we voorlopig niets kunnen doen en moeten afwachten, maar het is  het ongekend schadelijk effect dat de situatie heeft op het buurtwerk en ik denk dat het enorm wordt onderschat en straks niet te overzien zal zijn”, zegt Stibula Coördinator Wilgo Coster die al bijkans 30 jaar leiding geeft aan het uitvoeren van de activiteiten en het ontwikkelen van projecten in deze woonwijk. Stibula die geen overheids- maar een particuliere instelling is, staat nu voor de uitdaging dat, mits er snel hulp komt, na 53 jaren haar deuren te moeten sluiten. Het buurtontwikkelingscentrum kent twee grote problemen die hand in hand gaan. Enerzijds zijn de  schaarste, eigen inkomsten, met het verhuren van locaties en het uitvoeren van buurtontwikkelingsprojecten aan het opraken. Bij Coster die 30 jaar terug speciaal is uitgekozen en is overgebracht naar de woonwijk om dit werk te doen is anderzijds de impact van een eventuele sluiting op vooral de jongeren in de omgeving een grote adderlating.

Buurtontwikkeling
De oprichting van Stichting Buurtontwikkeling Latour is in de jaren zestig een initiatief geweest van Paters van de Rooms-katholieke kerk in samenwerking met de Evangelische Broedergemeente in Suriname. Latour was in die jaren een echte Getto en werd gekenmerkt door een behoorlijke losbandigheid en wanorde waar eigenlijk niets goeds uitkwam.

De visie van de kerkgemeenschappen om ‘buitenpastoraal de ontwikkeling van de buurt in te zetten, bleek een goede te zijn en heeft tot nu stand gehouden. Stibula kwam gaande weg op zichzelf te staan en wist zich ook te bedruipen met verhuur van zalen, het voetbalveld te Latour en het uitvoeren van zowel eigen als door derden geïnitieerde buurtontwikkelingsactiviteiten.

Door de Corana crises zijn alle activiteiten komen weg te vallen en is er geen zicht dat in de komende periode er een wezenlijke verbetering zal komen. “We weten dat zowel nationaal als internationaal de sociale maatschappij aan het veranderen is door deze covid -19 pandemie.

Hulp
Coster zegt dat Stibula zich op dit moment nog net staande weet te houden met de weinige reserves die er nog zijn. De stichting krijgt geen subsidies en de bijdrage van de buurt is bij lange na niet voldoende om de lasten te dragen. Coster zegt dat er intussen wel gesprekken zijn gevoerd met de ministeries van Sociale Zaken en Volkshuisvesting en Sport en Jeugdzaken. “Wij hopen dat die ons niet vergeten en aan ons denken. Sport en Jeugdzaken heeft ook wel een inventarisatie laten maken van wat wij nodig hebben, maar wanneer en als het komt is nog de vraag. Het duurt ons een beetje te lang”, zegt Coster.

Met het mogelijk komen wegvallen van de activiteiten van Stibula, zoals jongeren en huiswerkbegeleiding, activiteiten met scholen, padvinderij en andere activiteiten wordt weer eens haar waarde benadrukt. Door het buutontwikkelingswerk is volgens Coster het imago van de woonwijk er veel beter op geworden. Vele bekende Surinamers en politici, zoals André Misiekaba, en huidig voorzitter van het Nationaal Jeugdparlement Kelvin Koniki zijn van Latour afkomstig en zijn erg bekend met het werk van de stichting. Stibula kreeg door haar werk een behoorlijke erkenning en werd al gauw gezien als een bestaande en georganiseerde structuur voor andere organisaties die een project willen doen op latour. Stibula is dan ook het eerste aanknooppunt en een bindorganisatie om de projecten uit te voeren:, zegt Coster. 

“Wij begrijpen dat de volksgezondheid hier het belangrijkste is en wij zijn er blij om dat tot nu toe Suriname bespaard is gebleven, alleen de impact heeft meerde kanten. Wij zien dat jongeren in de buurt het echt zat zijn en het nodig hebben dat er iets gebeurt. Je ziet ze dan ook gewoon gaan voetballen en met elkaar bezig zijn.

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box