DEFENSIE BEGINT TRANSFORMATIEPROCES VOOR MAATSCHAPPELIJK RELEVANT LEGER

De defensie organisatie waarin het Nationaal Leger, heeft zich voorgenomen haar toekomstig functioneren op te hangen aan een meer maatschappelijke visie dan een puur militaire.

Vrijdag is in de ballroom van het Lallarookh gebouw een maatschappelijk debat gehouden, waar naast het leger, het ministerie van Defensie, andere overheidsinstanties ook maatschappelijke groepen aan hebben deelgenomen. Volgens bevelhebber Robert Kartodikromo is de workshop de eerste stap op een lange weg naar het transformeren van het Nationaal Leger tot een doeltreffende en stabiele organisatie. In die transformatie moeten kernwoorden als gehardheid, discipline en doeltreffendheid kenmerken zijn ter beschikking van het wettig gezag in dienst van land en volk.

Volgens de bevelhebber moet een leger steeds ontvankelijk zijn voor veranderingen in een moderne wereld. “We kunnen niet blijven steken in verouderde of achterhaalde doctrines. President Chandrikapersad Santokhi die de workshop opende, bracht in herinnering dat met de staatkundige onafhankelijkheid van Suriname 45 jaar terug, ook de Surinaamse krijgsmacht is ingesteld. Het is volgens hem goed om bij de workshop ook stil te staan wat toen de visie en de bedoeling was van het leger, wat de taken waren en als die nog dezelfde zijn die legers hebben bekeken vanuit een internationaal perspectief. Bij zijn aantreden als president en dus ook als opperbevelhebber van de strijdkrachten heeft hij vastgesteld dat de eerste bedreiging van Suriname een financieel economische crises is en daarna de effecten van de covid pandemie. Een ander dreiging is armoede. Volgens hem zou de vraag gesteld kunnen worden wat een leger hiermee te maken heeft. “Maar ook legers hebben te leiden onder deze bedreigingen. Wanneer je als leger hierdoor wordt getroffen ben je een afgezwakt wapen geworden”. De president noemde als ‘gek’ voorbeeld en eenheid in het binnenland die hij heeft aangetroffen die niet eens de beschikking heeft over een Surinaamse vlag. Het kunnen hijsen en strijken van de vlag is volgens hem en kerntaak. Hij riep aan het begin van de workshop de deelnemers op om deze gelegenheid te gebruiken als een spiegel en eerlijk te zijn over waar naar toe moet worden gegaan met het leger.  Hij wees er op dat een soevereiniteitsdreiging niet slechts extern hoeft te zijn maar ook intern.

“Als door mismanagement, slecht beleid en slecht bestuur delen van je grondgebied niet meer behoren tot ons grondgebied en delen van je natuurlijke hulpbronnen zijn weggeven door slecht beleid is dat ook een issue van soevereiniteit en vergeet u vooral niet de georganiseerde misdaad met contrabanden in het binnenland.”, zegt Santokhi.

Minister Krishnakoemari Mathoera van defensie noemt het thema van de workshop een nadrukkelijke ambitie bij de 5 jaar onafhankelijkheid van Suriname. “ De stappen voorwaarts die het leger moet maken zijn volgens haar gericht om Suriname nationaal en internationaal zo goed mogelijk te beschermen. Daarbij moet goed in kaart worden gebracht welke bedreigingen er zijn en welke zich kunnen aandienen, die de fragiele democratie van het land, de eenheid en stabiliteit in gevaar brengen. De bewindsvrouw zegt dat sinds haar aantreden als minister deze vraagstukken, maar vooral welk soort leger en wat de waarde daarvan moet zijn, constant aanwezig zijn en op een juiste manier beantwoord moeten worden. Zij is er geen voorstaander van dat de politieke coalitie, de defensieorganisatie en het ministerie allen deze antwoorden formuleert. “We willen een leger die naast een breed politiek draagvlak ook een leger met een breed maatschappelijke draagvlak” zei Mathoera.

Het leger moet vooral geen politiek instrument zijn maar een met maatschappelijke relevantie. “Het kan geen leger zijn die gevormd wordt in kleine kamers, door autoriteit en dwang, maar een leger die van het volk is.

Defensie is voor de burger die de belangrijkste klanten zijn”. de minister benadrukt dat het leger regeringswisselingen en politieke tijdvakken moet overschrijden en ongeacht welke regering er ook is het volksbelang voorop stelt. Een sterk leger met een behoorlijk arsenaal en geavanceerd communicatie materiaal is een keus en hoge ambitie. “Maar we moeten ons ook realiseren dat we een land in ontwikkeling zijn die geconfronteerd  wordt met een crises en er dus keuzes gemaakt moeten worden. Maar wel keuzes waar de basiswaarden van een leger in zijn terug te vinden”, zegt de defensieminister. Inleider Roy Laurens die organisatie deskundige is op militair gebied is aangetrokken om de workshop te voorzien van handvaten, waarmee de deelnemers later op de dag in werkgroepen over hebben gediscussieerd.

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box