EEN ONRECHTVAARDIG KIESSTELSEL IS HET PROBLEEM EN NIET PRE ELECTORALE BLOKVORMING
FOTO|ex president Jules Wijdenbosch
De Nationale Assemblee zijn alle politieke partijen het eens met de regeringscommissie, dat er een wijziging moet komen van het kiesstelsel.
Alleen zal de nadruk niet slechts gelegd moeten worden op het verbieden van pre electorale blokvormingen. Het totaal kiessysteem zal grondig aangepast moeten worden en daarvoor is veel meer tijd nodig. De wens van de regering om de wijziging nog voor de verkiezingen van 2020 door te voeren stuiten op tegenstand. Bij de behandeling van drie wetvoorstellen, ( Wijziging van de grondwet, wijziging Decreet politieke partijen en wijziging kiesstelsel), die zijn gedaan door de regeringscommissie onder leiding van regeringsadviseur, ex president Jules Wijdenbosch, zijn bezorgde en kritische opmerkingen gemaakt. Alle partijen hebben er problemen mee dat het verdelen van zetels voor volk vertegenwoordigende organen, zoals voor het parlement, onrechtvaardig is. In de bewoordingen van de DOE-fractie komt deze algemene kritiek tot uiting in de woorden, “Het kan niet zo zijn dat het percentage kiezers dat voor een bepaalde partij of combinatie stemt, extreem verschilt van het aantal zetels dat die partij of combinatie in een volk vertegenwoordigend orgaan verwerft. Dit maakt de verkiezingen illusoir. Het doet afbreuk aan de representativiteit van de uitslag en doet steeds meer kiezers zich afkeren van het democratisch proces. Raymond Sapoen van de Hervorming en Vernieuwingsbeweging (HVB), een afsplitsing van de Pertjajah Luhur, zegt dat hoewel er drie wetsproducten aan de orde zijn alles in de wordt gedomineerd door de wens van de regering om blokvorming door politieke partijen voor de verkiezingen te verbieden. Met hem vinden de meeste fracties dat er rond het wijzigen van het kiesstelsel veel meer komt bij kijken en daarom veel meer tijd ingeruimd zal moeten worden.
Er op wordt gewezen dat de regeringscommissie de opdracht had meegekregen om het kiesstelsel te evalueren. Echter wordt in de rapportage aangegeven, dat het de leidende gedachte van de regeringscoalitie is, om nog in deze regeerperiode het stelsel te wijzigen. Volgens vele commissieleden van het parlement is er veel meer en bredere draagvalk nodig vanuit de samenleving. Asiskoemar Gajadien van de VHP, zegt dat zijn partij graag had gezien dat tenminste twee jaar voor de volgende verkiezingen de discussie en de voorstellen van de VHP, bespreekbaar zouden worden gemaakt. Een ingrijpende wijziging die is voorgesteld en waarmee de meeste partijen in het parlement het mee eens zijn is dat resortraadsleden voortaan op basis van evenredige vertegenwoordiging bij grootste gemiddelden en voorkeurstemmen binnen hun ressort gekozen worden kunnen worden.
Maar ook hier wordt bezorgdheid uitgesproken over de reden van de regering om deze regeling te wijzigen. Weer een andere wijziging die is voorgesteld, is om de 1 procent regeling waaraan politieke partijen moeten voldoen om aan de verkiezingen te kunnen deelnemen, aan te scherpen of te schrappen uit de wet en partijen een borgsom te laten betalen. Hier kunnen sommige partijen mee gaan met de commissie, terwijl anderen de regeling liever zien verdwijnen. Ook hier wordt gewezen op de motivatie van de regering in de wet. De partijen die intussen aan het woord zijn gekomen vinden dat die motivatie voor de wijzigingen slechts teveel ligt in het voordeel en de wil van de NDP.
Donderdag heeft vice president Ashwin Adhin, het parlement gevraagd om meer tijd om de vele vragen die in de eerste ronde zijn gesteld goed te bestuderen en dat de regering pas de volgende week antwoord zal geven. Hij liet alvast weten dat de regering sommige tegenvoorstellen van de parlementaire commissie zal overnemen. De gesprekken in het parlement zijn nu nog op het niveau van een interne commissie vergadering, met een openbaar karakter. Deze parlementaire commissie bestaat uit 13 assembleeleden van alle politieke partijen in het parlement, geassisteerd door 6 deskundigen. De debatten over dit onderwerp worden maandag voortgezet in het parlement.
UNITEDNEWS
