EINDELIJK ADVOCATEN TUCHTCOLLEGE

Met de installatie van het Advocaten Tuchtcollege vrijdag krijgen rechtszoekenden in Suriname na jaren eindelijk een officieel forum om klachten over het optreden van advocaten behandeld te krijgen. Bij de Surinaamse Orde van Advocaten ligt al een aantal klachten van burgers,maar die konden vanwege het ontbreken van het college niet behandeld worden. De commissie die geleid wordt door kantonrechter Anand Charan is vrijdag door president Desi Bouterse geïnstalleerd. Het heeft volgens de regeringsleider enige tijd geduurd voordat de instelling van het tuchtcollege een feit werd.

De president zei verder vernomen te hebben dat er aardig wat klachten van burgers over advocaten zijn gedeponeerd bij de deken van de balie. Deze moeten echter nog behandeld worden. “Ik spreek de verwachting uit dat dit tuchtcollege in de beslissingen ter zake, handvatten zal aanreiken – in de eerste plaats aan de beroepsgroep zelf, dus de Surinaamse Orde van Advocaten – en anders aan de wetgever om ordening te brengen in onder andere het hanteren van tarieven voor rechtsbijstand. Naar het mij voorkomt zou het niet ingewikkeld hoeven te zijn om vaste en richttarieven over de hele linie van de beroepsgroep vast te stellen en op een betamelijke wijze te hanteren”, zei Bouterse.

Harish Monorath, deken van orde van de balie, merkte op dat met de instelling van het tuchtcollege een grote en lange gekosterde wens van de advocatuur eindelijk in vervulling is gegaan. Al in 2004 bestond het besef, aldus Monorath, dat advocaten “onderworpen moeten zijn aan tucht in gevallen waarbij advocaten de mist in gaan en bewust of onbewust fouten maken in het vraagstuk waarbij justitiabelen bij hen aankloppen voor rechtsbijstand”.

Hij typeerde de installatie van het college als een “historisch moment” omdat rechtszoeken nu hun klachten behandeld kunnen zien worden. Dat in Suriname de samenstelling van het college bestaat uit rechters en advocaten, noemt Monorath “uniek”. In andere landen bestaat een dergelijk college alleen uit advocaten.

President Bouterse merkte op dat de regering op de hoogte is van de problemen over de lage tarieven voor kosteloze rechtsbijstand voor burgers die geen advocaat kunnen betalen. Bouterse deed een beroep op belanghebbenden om een platform te creëren om deze zaken bespreekbaar te maken ten met werkbare voorstellen en voorwaarden te komen naar de regering. Volgens het staatshoofd kan de orde van advocaten een met de Advocatenwet in de hand een goed kader scheppen, waarbinnen advocaten hun diensten op een deskundige en integere wijze kunnen verlenen aan burgers. Dit kader zal volgens Bouterse bijdragen dat tuchtklachten gereduceerd kunnen worden tot hanteerbare proporties.

UNITEDNEWS

 

 

Facebook Comments Box