EUROPA LOKT NUCLEAIR CONFLICT UIT, ZEGT RUSLAND
Bron: rt.com
Het idee om kernwapens te leveren aan Oekraïne te midden van het aanhoudende conflict tussen Kiev en Moskou, komt neer op het uitlokken van een “nucleair conflict in het centrum van Europa” en is ronduit krankzinnig, zei Vyacheslav Volodin, de voorzitter van de Doema, het Russische parlement.
Hij eageerde op de opmerkingen van Radoslaw Sikorski, een Pools lid van het Europees Parlement en voormalig minister van Buitenlandse Zaken, die zei dat het Westen “recht” had om dit te doen.
“Met dergelijke parlementsleden zullen de Europeanen veel ernstigere problemen hebben dan die waarmee ze vandaag al te maken hebben gehad – vluchtelingen, recordinflatie, energiecrisis”, zei Volodin in een bericht op sociale media. “Sikorski veroorzaakt daarmee een nucleair conflict in het centrum van Europa. Hij denkt niet aan de toekomst van Oekraïne of Polen. Als zijn voorstellen werkelijkheid worden, zullen deze landen verdwijnen, samen met heel Europa.”
Volodin zette ook vraagtekens bij de geestelijke gezondheid van de ervaren Poolse diplomaat en suggereerde dat deze laatste “door een psychiater moet worden onderzocht”, zijn mandaat als lid van het parlement moet opgeven en vanaf nu “onder toezicht” thuis moet blijven. “Juist vanwege mensen als Sikorsky is het niet alleen nodig om Oekraïne te bevrijden van de nazi-ideologie, maar ook om het te demilitariseren en de niet-nucleaire status van het land te waarborgen”, voegde Volodin eraan toe.
Sikorski, die tussen 2007 en 2014 het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken leidde, bracht het idee zaterdag naar voren in een interview met de Oekraïense Espreso TV. De diplomaat beschuldigde Rusland ervan het memorandum van Boedapest uit 1994 te hebben geschonden, een raamovereenkomst ondertekend door Oekraïne, Rusland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, op grond waarvan Kiev het nucleaire arsenaal inleverde dat het had geërfd na de ineenstorting van de Sovjet-Unie in ruil voor veiligheidsgaranties en economische voordelen.
“Het Westen heeft het recht om Oekraïne kernkoppen te geven zodat het zijn onafhankelijkheid kan beschermen”, beweerde Sikorski. De opmerkingen van de politicus waren een echo van verklaringen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kort voordat het conflict eind februari uitbrak. Tijdens een veiligheidsconferentie in München, Duitsland, suggereerde Zelensky dat Oekraïne zijn niet-nucleaire status zou kunnen opgeven, omdat de overeenkomst van 1994 “niet werkte”.
“Oekraïne heeft veiligheidsgaranties gekregen in ruil voor de verwijdering van het op twee na grootste nucleaire potentieel ter wereld. Wij hebben zulke wapens niet. We hebben ook niet de garanties’, zei Zelensky destijds. Kiev heeft Moskou er herhaaldelijk van beschuldigd het memorandum van Boedapest te hebben geschonden nadat de Krim in Russische ogen had gestemd om zich bij Rusland aan te sluiten tijdens een staatsgreep in Kiev in 2014.
Moskou heeft dergelijke beweringen echter consequent afgewezen en benadrukt dat het document uit 1994 Rusland niet verplichtte “een deel van Oekraïne te dwingen om in het land te blijven”.
Oekraïne Update
