FRANSEN ROLLEN SURINAAMS NETWERK BOLLETJESSLIKKERS OP
De Politie onderzoekt de in beslag genomen (bolletjes) drugs | Bron: Crimesite.nl | Foto: ANP
De justitiële autoriteiten in Frankrijk hebben de afgelopen weken een gr oot drugsnetwerk met bolletjesslikkers ontmanteld, waarvan de bevoorrading plaatsvond vanuit Suriname.
De drugslijn liep vanuit Paramaribo via Cayenne naar Frankrijk en vervolgens naar andere Europese landen. Zo kwam een Surinaamse kruidenier in Antwerpen in het vizier en zijn elf verdachten aangehouden.
Het onderzoek in samenwerking met het Franse Anti-Narcoticabureau l’Ofast, startte al in februari 2022 nadat enkele bolletjesslikkers binnen korte tijd werden aangehouden toen ze reisden naar Perigeum, een stad in het departement Dordogne in het zuidwesten van Frankrijk. Al snel kwam een dertigjarige man in beeld als spilfiguur in het drugsnetwerk.
In december 2022 wisten l’Ofaste en de plaatselijke politie in Bordeaux twee drugskoeriers te arresteren toen ze uit Frans-Guyana arriveerden met elk ongeveer één kilo cocaïne, verdeeld over 120 ingeslikte bolletjes à tien gram.
Uit onderzoek van de Franse politie zou blijken dat de drugshandelaren hun koeriers ronselen in Suriname en Frans-Guyana.
Vooral jonge vrouwen zouden volgens de Franse autoriteiten worden ingezet om drugs te smokkelen, getuige ook het snel stijgende aantal buitenlandse reizen van jonge vrouwen met een achtergrond in Frans-Guyana. De drugshandel wordt geassocieerd met mensenhandelaren uit de plaats Prior (departement Dordogne) die het ook hadden gemunt op jonge vrouwen.
Begin dit jaar zorgde een arrestatiegolf ervoor dat de Franse politie een spoor van het netwerk volgde naar een Surinaamse kruidenierswinkel in Antwerpen, waar een handelaar geld heeft witgewassen uit de verkoop van cocaïne. Twee maanden later werden drie andere sleutelfiguren in Frans-Guyana gearresteerd en naar Frankrijk overgebracht.
Ondertussen waren twee koeriers van het netwerk in het buitenland opgepakt met duizenden euro’s aan cocaïne in hun bezit. In totaal zijn negen verdachten in verzekering gesteld. Twee anderen die ook worden vervolgd zijn onder gerechtelijk toezicht geplaatst.
In een poging om de cocaïnedistributie in Frankrijk tegen te gaan, vinden er regelmatig arrestaties plaats op bus-, tram- en treinstations. Veel smokkelaars maken namelijk gebruik van het openbaar vervoer. In oktober 2022 is er een 100%- controlesysteem opgezet voor de passagiers die vanuit Cayenne (Frans-Guyana) naar het vasteland van Frankrijk reizen.
Ook het gebruik van automatische kentekenherkenning op de weg naar luchthavens, millimeter golfscanners, videobewakingscamera’s en controles door hondenteams is in 2022 toegenomen. De Franse autoriteiten zijn er vooralsnog niet in geslaagd om de toelevering vanuit Suriname een halt toe te roepen.
