GEEN BLANCO VOLMACHT VOOR VOLGENDE REGERING

FOTO|Winston Ramautarsingh voorzitter van de Vereniging van Economisten in Suriname (VES)

Wie het ook mag worden, de volgende regering zal geen blanco volmacht mogen krijgen om te doen wat niet met het volk is afgesproken. Verkiezingsprogramma’s waarin duidelijke issues zijn vastgelegd moeten nu al worden afgedwongen van elke politieke organisatie die een gooi wil doen naar de regeermacht. “Het is nu, enkele maanden voor de verkiezingen de tijd van de samenleving dat onze belangen in de programma’s veilig gesteld worden. Het is niet zalig makend maar wie zich er niet aan houdt, kan tussentijds er op worden aangesproken of worden afgestraft”, zegt Winston Ramautarsingh voorzitter van de Vereniging van Economisten in Suriname (VES).

Maatschappelijke groeperingen, belangen organisatie en beroepsgroepen moeten er op toezien dat hun doelgroepen en de totale samenleving stemmen op een verkiezingsprogramma waarin duidelijke afspraken zijn gemaakt en waarin het vertrouwen heeft. Gebeurt dat niet dan gaan wij vijf jaar lang weer ja-knikken, of ontploffen en dreigen met massale protestacties. We moeten nu dichter bij het beleid komen en het in ieders voordeel beïnvloeden”, zegt Ramautarsing. Eerder op een lezing van de VES zei econoom dat verkiezing en volksbelang een politieke aangelegenheid is.

“Suriname heeft een jonge en nog zwakke democratie, waardoor inspraak van de bevolking beperkt blijft tot de dag van de verkiezingen en in ons geval een blanco check wordt afgegeven aan de nieuwe regering. Laten we nu eens goed weten waarvoor wij nar de stembus gaan”.

Ramautarsing vindt dat de betrokkenheid van alle maatschappelijke groepen in dit proces belangrijk is, zoals juristen voor de staatsinrichting, economisten voor de economie van het land, sociaal maatschappelijke organisatie voor het sociale wel en wee van de burgers en de media die een belangrijke functie heeft in het bewust maken en informeren van de burger als waakhond van de samenleving. “Al deze groepen spreken een specifieke taal”. Als Belangrijke issues voor verkiezingsprogramma’s noemt de VES-voorman, transparantie, onafhankelijke instituten voor check en balance, corruptiebestrijding, behoorlijk bestuur, milieu, sociale maatregelen zoals huisvesting, onderwijs, woningbouw en gezondheidszorg.

Waar regering zich in de verkiezingsprogramma’s zich vooral moeten conformeren is dat zij doen wat er wordt beloofd. “Niet dat een wet voor een welvaartsfonds in het leven wordt geroepen, maar na twee jaar en geen cent in gestopt kan worden, of een anti corruptiewet die niet werkt of wordt afgekondigd. Dat zijn echte pennenstreken”, zegt Ramautarsing. Belangrijk voor verkiezingsprogramma’s zijn, hoe de verdiencapaciteit van het land verhoogd zal worden, hoe de economie zal worden gestimuleerd te groeien, maar ook, hoe, waarvoor en waar er geleend gaat worden en hoe die gaan worden terug betaald.

Ramautarsing zegt waarschuwend dat sociale en economische issues hand in hand gaan. Een regering die slechts gefocust is op, slechts sociale – of economische issues moet vooral worden afgewezen. Voor Sociale Issues heb je een economie nodig die geld verdiend om het te betalen, anderzijds kan je niet alleen focussen op economische groei en stabiliteit, terwijl de sociale klasse vergaat. In beide gevallen verwijst de VES-voorzitter naar voorbeelden als, Chili waar de focus ligt op economische groei en Bolivia waar de sociale paragraaf prioriteit heeft. “In beide gevallen hebben die landen te maken met enorme erupties en komt de bevolking de straat op om te protesteren”, zegt Ramautarsing.

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box