GEMENGDE REACTIES OP BENOEMING KIRPALANI
VHP-voorzitter Chandrikapersad SantokhI
Politieke leiders verwachten dat Vijay Kirpalani als regeringscommissaris bij de Centrale Bank van Suriname zich onafhankelijk van de politiek zal opstellen en daartoe de gelegenheid krijgt van de regering.
DOE-fractieleider Carl Breeveld houdt er wel rekening mee dat de ondernemer aan de deur zal worden gezet mocht hij niet naar het pijpen van de regering dansen. De aanstelling van Kirpalani is gisteren door president Desi Bouterse tijdens een meeting met de Surinaamse Bankiersvereniging meegedeeld.
VHP-voorzitter Chandrikapersad Santokhi wijst erop dat de ondernemer de functie als presidentcommissaris van de Centrale Bank van Suriname op persoonlijke titel zal vervullen. “Hij is niet door de VHP voorgedragen en zit daar dus ook niet namens de VHP. Het is van belang dat de Centrale Bank geleid wordt door deskundigen met kennis van zaken”. Kirpalani was eerder al commissaris bij de bank en kent daardoor het belang van een onafhankelijk opererende Centrale Bank, aldus de voorzitter. “Net als de gehele samenleving en de financiële wereld verwachten wij dat de aanstaande president-commissaris onafhankelijk zal opereren, los van elke politieke druk en beïnvloeding”.
DOE-fractieleider Breeveld is sceptisch over deze zaak. Hij merkt op dat Kirpalani als zakenman de klappen van de zweep van de Surinaamse economie kent. Het is ook bekend hoe de huidige regering te werk gaat, meent Breeveld. “Personen worden soms met een loftrompet binnen gehaald om plotseling als oud vuil te worden weggezet. Zeker wanneer ze niet met de politieke stroom wensen mee te gaan en op puur intellectueel, zakelijke gronden de zaken benaderen”, stelt de fractieleider.
Als voorbeelden noemt hij de vorige maand ontslagen governor, Glenn Gersie en Sylvano Tjong A Hin, die in januari werd vervangen. “Dit patroon maakt dat ik de heer Kirpalani moet meegeven: keep this in mind”, stelt Breeveld.
André Misiekaba, fractieleider van de NDP ziet de aanstaande benoeming als “een technische zaak” van de regering. “Als dat besluit valt, gaan we ermee aan de slag. DNA laat zich over het algemeen niet in met de invulling van raden van commissarissen”, zegt de politicus. Hij stelt verder dat Kirpalani niet de eerste niet-NDP’er is die als regeringscommissaris wordt benoemd. “De vorige president-commisaris was ook geen NDP’er”, zegt Misiekaba, doeldende op Sylvano Tjong A Hin. Laatstgenoemde werd aangesteld na het aantreden de regering-Bouterse na de verkiezingen van 2010.
UNITEDNEWS
