GEVOLGEN OFFSHORE-INDUSTRIE OP VISSERIJ NOG NIET BEKEND; VISSERS GUYANA KLAGEN

Er is onvoldoende data beschikbaar en bitter weinig onafhankelijk eigen onderzoek gedaan om na te gaan wat de gevolgen van olieborings-activiteiten voor de Surinaamse kust kunnen zijn voor de visserijsector.

De exportwaarde uit de visserij bedraagt, ondanks gigantische stroperij op de visgronden, ruim 34 miljoen USD per jaar. Er is geen zicht op hoe de industriële activiteiten op zee de sector kunnen beïnvloeden. Eigen milieueffectenstudies van de oliemaatschappijen kunnen hierin wat zicht geven, maar daarmee wordt er geen garantie gegeven er mitigerende maatregelen worden getroffen.

De perikelen tussen de visserijsector en de olie-industrie in Guyana wordt met argusogen gevolgd vanuit Suriname. Het is volgens minister Parmanand Sewdien een spanningsveld, waarbij er een middenweg gevonden zal moeten worden. “Die olie-industrie moet komen, maar laten we kijken hoe wij samen ook de visserijsector kunnen behouden. We gaan die studie doen”, zegt de minister van Landbouw Veeteelt en Visserij, Parmanand Sewdien.

De vissers in Guyana hebben hun vangsten drastisch terug zien vallen, en zijn hierover een klaagzang begonnen tegen de lokale autoriteiten en leiding van oliemaatschappij ExxonMobil. Volgens de vissers verstoren de booractiviteiten de visgronden, maar er worden ook meldingen gedaan van olievlekken.

Het laatste is doorgestuurd naar de milieu-inspectie van Guyana die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld.

Uit diverse lokale en internationale rapporten, blijkt dat er is aangegeven dat er gevolgen zullen zijn voor de visserijsector. In het laatste rapport van ExxonMobil, aangaande de ontwikkeling van de olievelden te Yellowtale, is wel duidelijk aangegeven dat het niet uitgesloten is, dat vissen en andere aquatische dieren zullen migreren naar andere streken, wanneer het project van start gaat. Uit het milieueffectenrapport van de oliemaatschappij blijkt ook dat, indien er een oilspill plaatsvindt op zee, er pas tien jaren na de opruiming, gesproken zou kunnen worden van herstel.

De vissersorganisaties in Guyana hebben de inkomstendervingen alvast op het bord gelegd van ExxonMobil. De maatschappij stelt zich open om hen te compenseren, maar pas als er harde bewijzen op tafel gelegd kunnen worden dat de teruggevallen vangsten het gevolg zijn van de olie-activiteiten op zee.

UNITEDNEWS

 

Facebook Comments Box