GREGORY RUSLAND : OVERSCHOT BETALINGSBALANS SURINAME BINNEN EEN JAAR VERDWENEN

De behandeling van de begroting voor het dienstjaar 2019 kenmerkt zich vooral met hevige kritieken op het financieel huishouden van de regering.

NPS-fractieleider Gregory Rusland zei in zijn eerste bijdrage aan de behandeling dat de overschotten op de betalingsbalans die in 2017 nog reëel waren, in 2018 als sneeuw voor de zon zijn verdwenen. Rusland wijst er op dat het overschot in 2017 kwam door de verbeterde mineralenprijzen op de wereldmarkt. Daarnaast heeft de export van rondhout ook een bijdrage geleverd aan de staatskas. “En toch staan onze staatsfinanciën er niet goed voor. De vraag is kan men het niet , wil men het niet of weet men het niet. De verwachting is ook dat de tekorten op de lopende rekening van de betalingsbalans zich zullen voorzetten”, zei Rusland. Volgens de NPS fractieleider is het bekend dat met de jaren de aflossingsdruk op het budget van de staat zal toenemen door aflossingsvrijeperioden van de leningen die gaan verlopen. Dit betekent dat naast de subsidies, salarissen en noodzakelijke exploitatiekosten, er jaarlijks geld moet worden vrij gemaakt om de leningen terug te kunnen betalen. Het is volgens hem dan de simpele vraag, wat de regering heeft voorbereid om de verdiencapaciteit van de samenleving te vergroten om de verhoogde uitgaven door de aflossingsverplichting te kunnen voldoen.

In de ingediende begroting heeft de regering laten opnemen dat voor het aflossingen van rente en leningen een bedrag van SRD 2, 4 miljard gelijk aan USD 320 miljoen is gemoeid. Dat is volgens Rusland een groot bedrag voor de schaal waarop er wordt gefunctioneerd. “Je vraagt je af wat wij niet konden doen met grote delen van dit geld. Is dit geld gegaan naar de sociale schuld die de regering aangaf te moeten aflossen en wiens sociale schuld is het”, vraagt Rusland.

De regering laat in de begroting weten dat zij 51 % van de totale begroting  wil gaan lenen bij buitenlandse financiële instanties. Volgens de financiële nota is maar 12% van de donatoren en buitenlandse financiële instellingen bekend en de rest dus 88% van de af te sluiten leningen of giften valt onder de categorie” overige.

De conclusie die volgens de spreker moet worden getrokken, is dat het nog onbekend is wie de donatoren en de kredietverstrekkers zijn. Daarnaast zal met deze leningen indien zij doorgaan de schuldratio worden overschreden. Bovendien wordt in twijfel getrokken dat het bruto binnenlandse product met 13.6 % zal toenemen in 2019 ten opzichte van het voorgaande jaar 2018. Rusland waarschuwt dat de impact van het ongebreideld lenen en vooral voor consumptieve doeleinden, al is het monetaire neutraal of middels monetaire financiering is, de nationale economie verder in gevaar zal brengen. Dit zal beginnen bij een grote vraag naar deviezen om aan de buitenlandse aflossingsverplichting te voldoen, of in geval van kredieten verstrekt door lokale banken, leiden tot kapitaal verkrapping.

UNITEDNEWS

 

 

Facebook Comments Box