INFLATIE NEDERLAND STIJGT NAAR 7, 6%/ GEVOLGEN VOOR SURINAME NIET UITGESLOTEN
Uit de eerste raming van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Nederland op basis van de Europees geharmoniseerde methoden blijkt, dat de inflatie in Nederland in januari 2022 is gestegen naar 7,6% dan een jaar eerder.
De geldontwaarding was in december van het vorig jaar 6,4%. Een inflatiestijging van 1,2% in een maand tijd. Dit cijfer werd bekendgemaakt door het Europese statistiekbureau Eurostat vanwege de inflatie in de eurozone. De gemeten inflatie in Nederland is ongeveer te vergelijken met die van de Verenigde Staten (7%). De grootste stijging sinds 1982.
Het is vrijwel zeker dat de inflatie van zowel Nederland als de VS gevolgen ook zullen hebben op Suriname. De eerste manier is via importinflatie wat direct effect heeft op de winkelprijzen. Nederland en de VS zijn belangrijke handelspartners van Suriname.
De andere manier is met betrekking tot valutastroom vanuit Nederland naar relaties in Suriname. Vanwege de nijpende economische situatie in Suriname, moeten veel gezinnen deels afhankelijk wat de Euro’s die relaties familieleden overmaken. Die krijgen het ook steeds moeilijker in Nederland en hebben het geld nodig om zelf ook het hoofd boven water te houden.
Door economisch herstel, ontstaan er tekorten aan bepaalden grondstoffen in Europa. Tevens zorgen de fors gestegen voedings- en energieprijzen ervoor dat de inflatie in Nederland verder stijgt.
Stijging van grondstofprijzen en hogere productie- en transportkosten zijn oorzaken dat voedselleveranciers hogere inkoopprijzen vragen aan supermarkten. Volgens de supermarkten doen sommige producenten aan prijsopdrijving, waardoor prijzen de pan uitvliegen.
In Suriname zijn de consumentenprijzen in december 2021, ten opzichte van november 2021, met gemiddeld 1.3% gestegen. In vergelijking met december 2021 en december 2020 zijn de consumentenprijzen gemiddeld gestegen met 60.6%. Het betreft prijzen opgenomen van 1 december 2021 tot en met 30 december 2021.U
UNITEDNEWS
