KRITIEK OP ENGELAND VOOR ARMZALIGE NOODHULP AAN ST. VINCENT
Terwijl het Caribisch eiland St. Vincent deze week bijkomt van een reeks explosies veroorzaak door de rommelde maag van vulkaan La Soufriere, stromen er vanuit alle delen van wereld hulpgoederen binnen.
Zusterlanden in het Caribisch Gebied, maar ook de Verenigde Staten van Amerika pakken flink uit de eilanders te helpen. Opvallend is dat Groot-Brittannië, beschermheer van Saint Vincent, met een habbekrats over de brug is gekomen. Formeel is de koningin van Groot-Brittannië het staatshoofd van Saint Vincent.
Suriname, Guyana, Barbados, Trinidad, Jamaica, de Bahama’s en andere landen van de 15-staten tellende CARICOM-groep zijn constant bezig met het sturen van water, levensmiddelen, gezichtsmaskers, ontsmettingsmiddelen en een andere artikelen. Sommige internationale zakenlieden bekritiseren Groot-Brittannië voor zijn lauwe reactie en de omvang van de teleurstellende hulpdonatie.
Dennis O’Brien, voorzitter van de regionale telecommunicatiereus Digicel Group, heeft openlijk zijn gal gespuugd over de schamele Britse donatie van 200.000 pond, die via de Caribbean Disaster Emergency Management Agency (CDEMA) beschikbaar is gesteld. Hij beschreef de donatie als “armzalig en een klap in het gezicht van de bevolking van St. Vincent en de Grenadines die zich als leden van het Gemenebest in een wanhopige situatie bevindt. De regering van het Verenigd Koninkrijk moet de handen uit de mouwen steken, doen wat goed is en haar hulp en financiële bijstand met spoed aanzienlijk verhogen. Dit zou een kleine tegemoetkoming zijn in de historische schuld aan deze gemeenschappen”, zegt O’Brien.
Digicel Group zelf heeft 500.000 US-Dollar, meer dan de 200.000 pond van Groot-Brittannië, vrijgemaakt voor St. Vincent, terwijl ook een aantal van zijn landenkantoren individuele bijdragen hebben geleverd.
Dee Verenigde Naties (VN) heeft deze week aangekondigd dat zij een programma leidt om wereldwijd bijna 30 miljoen USD bijeen te brengen om het eiland weer bovenop te helpen. De Caribbean Catastrophic Risk Insurance Facility (CCRIF) liet ook weten dat zij 2,2 miljoen USD aan schenkingen beschikbaar heeft gesteld voor hulp- en herstelinspanningen.
De Premier van St. Vincent en de Grenadines, Ralph Gonsalves, heeft de oproep tot snelle internationale steun kracht bijgezet door de Veiligheidsraad van de VN virtueel toe te spreken. Hij drong aan bij de wereldgemeenschap om als geheel het eiland in zijn grootste nood niet te vergeten. “De wereldgemeenschap kan het zich niet veroorloven zich langzaam te haasten. Overal in ons land zijn de gezichten van mannen en vrouwen gespannen en angstig. Zij hebben veel pijn. De wereldgemeenschap wordt opgeroepen om ons te hulp te komen in naam van de menselijkheid en in overeenstemming met het Handvest van de Verenigde Naties”, zei Gonsalves.
Gonsalves gaf ook aan dat, afgezien van de uitbarsting van de vulkaan, ook enorme ontwrichting op het eiland voor de deur staat vanwege het feit dat het jaarlijkse orkaanseizoen over zes weken begint. Ook het regenseizoen in het midden van het jaar staat voor de deur. Daarbij voegend de problemen om de verspreiding van Covid-19 in staats- en andere onderkomens te voorkomen.
Er zijn ongeveer 30 grote explosies geweest sinds de eerste op 9 april. De politie heeft geen doden of zwaargewonden gemeld. De vorige vulkaanepisode vond plaats in 1979 en in 1902 toen bijna 2000 mensen omkwamen.
UNITEDNEWS
