MOGELIJK TOCH ONTSLAG VOOR SIGMUND PROEVE
Het ziet er naar uit dat de uit zijn functie ontheven directeur van de Surinaamsche Bank N.V, Sigmund Proeve, toch nog zal worden ontslagen door de raad van commissarissen (rvc) bij deze bank. Proeve en de rvc liggen behoorlijk met elkaar overhoop over het gevoerde beleid. In eerste instantie was proeve tot aan zijn pensionering ontheven. Die status lijkt nu te gaan veranderen. Centrale Bank president Glenn Gersie zei zondagmiddag in het programma Welingelichte kringen, op ABC-radio, dat wat hem betreft niet alleen Proeve maar ook de raad bij deze bank verantwoordelijk is voor het beleid dat is gevoerd.

Volgens Gersie(Zie foto) lijkt het er op dat alleen Proeve in de fout zou zijn gegaan, maar is vanuit de centrale bank al in een vroeg stadium aandacht gevraagd voor zaken die nu toch uit de hand zijn gelopen. Het gaat om onder andere verstrekte kredieten waaraan een hoog risico is verbonden. De president van de centrale bank, heeft zowel de directie als de raad eerder aangesproken over ‘check and balances’ bij de Surinaamsche bank N.V.
Gersie zei in het radio programma dat de problemen bij de DSB niet van de een op de andere dag de kop op hebben gestoken. Er is gepraat met de directie, de aandeelhouders ( Assuria en de staat) en de raad van commissarissen. Er is gewaarschuwd maar de veranderingen en correctie zijn uitgebleven”, zegt Gersie. Naar zijn zeggen heeft de moederbank ook aangekondigde en niet aangekondigde site inspecties gedaan bij de DSB. Dit gebeurde nadat gevraagd werd om wekelijks te rapporteren. De moederbank heeft bij de DSB de totale financiële administratie nagetrokken en aangegeven waar zaken verkeerd gaan of verkeerd dreigen te lopen.
Hoewel de instructies van de centrale bank niet helemaal zijn opgevolgd door de DSB, vindt Gersie dat die bank tot nu toe niet in een financiële gevaren zone verkeerd en zeker niet failliet is. De financiële positie van de DSB is volgens Gersie totaal geen issue en zal dat het ook niet zijn in de nabije toekomst. Hij benadrukt dat het verlies dat is geleden door de DSB niet wordt verrekend met gelden van klanten,, maar dat wordt verrekend uit het vermogen van de bak zelf. Eerder heeft de Centrale bank laten weten dat de grootaandeelhouders van de DSB, Assuria met 44 % en de staat met 10 % het vermogen van de DSB gaan verhogen. Het aandelen kapitaal zal onder de 20 % worden gebracht.
UnitedNews | Wilfred Leeuwin
