NOG GEEN INTERNATIONAAL VERTROUWEN IN FINANCIAL INTELLIGENCE UNIT SURINAME
Foto: Jennifer van Dijk-Silos, voorzitter Project Management Nationaal Risk Assessment (NRA).
De Financial Intelligence Unit Suriname (FIU Suriname), meer bekend als Meldpunt Ongebruikelijke Transacties (MOT), moet de spil zijn van het compliance gebeuren in Suriname.
Dit kan het beste door zich aan te sluiten bij de Egmont-groep. Dit is een internationale organisatie van financiële inlichtingeneenheden die de samenwerking en het delen van inlichtingen tussen nationale financiële inlichtingeneenheden faciliteert om witwassen en terrorismefinanciering te onderzoeken en te voorkomen. De FUI is het nog lang niet zover om te voldoen aan de eisen voor toetreding tot de Egmond-groep.
“Er is al wetgeving in concept, hebben we uit de werkgroepsessie begrepen, maar het is daarbij gebleven”, zegt Jennifer van Dijk-Silos, voorzitter Project Management Nationaal Risk Assessment (NRA).
Van Dijk-Silos geeft ook aan dat de autonomie van de FIU een heet hangijzer schijnt te zijn voor bepaalde instanties in het land. Ze pleit voor een autonome witwasautoriteit, anders is het instituut het niet waard om lid te zijn van de Egmont Group. De Egmont Group heeft geadviseerd wat er aan wetgeving gewijzigd dient te worden om volwaardig lid te kunnen worden. “We hebben ook aanbevolen dat de FIU daadwerkelijk een gezonde structuur krijgt en wettelijk meer handvatten toebedeeld krijgt, zodat ze instaat kan zijn om spontaan, vrijelijk, onafhankelijk en vrij van elke vorm van beïnvloeding dan ook te functioneren”, zegt van Dijk-Silos.
Vanuit het Project Management Nationaal Risk Assessment (NRA) is ook gerecommandeerd dat er een apart autonoom instituut komt. In sommige landen valt het risk assessment onder de FIU, waar een afdeling van de Centrale Bank ook een rol heeft als toezicht.
UNITEDNEWS
