NPS EN PL WIJZEN VN OP TEKORTKOMINGEN EN ZWAKHEDEN

Foto: Fractieleiders Jerrel Pawiroredjo (NPS) en Bronto Somohardjo (PL).

In plaats van lof te uiten over de 80ste verjaardag van de Verenigde Naties (VN), namen de NPS en Pertjajah Luhur (PL) in De Nationale Assemblee (DNA) juist een kritische positie in.

Fractieleiders Jerrel Pawiroredjo (NPS) en Bronto Somohardjo (PL) stellen dat de VN steeds verder verwijderd is geraakt van de idealen waarop de organisatie in 1945 is opgericht.

Volgens beide fracties staat de VN, die ooit werd opgericht om oorlog, armoede en ongelijkheid te bestrijden, tegenwoordig symbool voor onmacht, selectiviteit en politieke hypocrisie. Waar de organisatie zou moeten optreden tegen schendingen van mensenrechten en genocide, kiest ze vaak voor stilzwijgen of partijdigheid. Pawiroredjo en Somohardjo benadrukken dat deze tendens steeds zichtbaarder wordt in internationale conflicten.

Somohardjo richtte zijn kritiek vooral op het geweld in Gaza, waarbij hij stelde dat de internationale gemeenschap moreel tekortschiet. Hij wees erop dat de VN gefaald heeft in haar kernmissie: het beschermen van onschuldige levens, in het bijzonder die van kinderen.

Ook Pawiroredjo legde de vinger op de zere plek van wereldwijde ongelijkheid en de teloorgang van de doelstellingen van de VN. Volgens hem blijven oorlog, honger, extreme armoede en onderdrukking miljoenen mensen treffen, terwijl grootmachten miljarden investeren in wapens in plaats van in vrede.

“De soevereiniteit van staten staat op het spel, de wereldvrede wordt bedreigd. En tegen die achtergrond van globale onrust worden duizelingwekkende bedragen besteed aan oorlogen en wapens en zijn er enkelen op aarde rijker en machtiger geworden dan ooit in de geschiedenis van de mensheid. Genocide voltrekt zich voor onze ogen” stelde hij scherp.

De fracties plaatsen hun kritiek in een bredere context: volgens hen is de VN uitgegroeid tot een platform van politieke machtsspelletjes waarin idealen als gelijkheid en solidariteit steeds vaker moeten wijken voor economische en geopolitieke belangen. Hun boodschap tijdens het jubileum was dat lofbetuigingen gepast zijn, maar kritische zelfreflectie over de effectiviteit en geloofwaardigheid van de VN is urgenter dan ooit.

UNITEDNEWS

 

 

Facebook Comments Box