OLIEPRIJZEN ZAKKEN DOOR HOOP OP ENERGIEWAPENSTILSTAND RUSLAND EN OEKRAÏNE
Bron: Business.am
De prijzen voor ruwe olie daalden toen de markten reageerden op het nieuws over een mogelijk energiewapenstilstand tussen Rusland en Oekraïne.
Die optimistische wending volgde op verklaringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die aangaf dat beide landen hadden toegezegd de aanvallen op de energie-infrastructuur te staken.
Die ontwikkeling viel samen met een overeenkomst waarbij Moskou de export van diesel naar de Verenigde Staten en internationale markten zou verhogen. Concreet wordt een onmiddellijke levering van meer dan 300.000 ton verwacht, gevolgd door 500.000 ton in november en kort daarna nog eens een miljoen ton.
Om 10.25 uur noteerde Brent 104,34 dollar per vat, terwijl WTI op 91,33 dollar per vat stond.
Er blijft echter enige scepsis bestaan over de stabiliteit van het staakt-het-vuren. Terwijl president Trump de overeenkomst aankondigde, merkte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op dat specifieke details nog moesten worden uitgewerkt, en Rusland gaf geen officiële reactie. Analisten suggereerden dat de prijsdaling beperkt zou kunnen blijven totdat de duurzaamheid van het staakt-het-vuren is bewezen.
Ondertussen blijft de onrust in het Midden-Oosten een sterkere prijsdaling in de weg staan, waardoor Brent boven de drempel van 100 dollar blijft. Recente aanvallen van de Houthi’s op de luchthaven van Riyad hebben aanzienlijke slachtoffers geëist, wat president Trump ertoe heeft aangezet te suggereren dat de VS mogelijk zouden deelnemen aan aanvallen tegen de groep.
Bovendien hebben drone- en projectielaanvallen op tankers nabij Oman en de Straat van Hormuz de vrees voor verstoorde export aangewakkerd.
Financiële analisten bij Goldman Sachs hebben hun vooruitzichten bijgesteld en de prognose voor Brent voor december verhoogd naar 90 dollar per vat. Hoewel zij van mening zijn dat de markt zich uiteindelijk zal aanpassen aan de verschuivingen in het aanbod uit het Midden-Oosten, schatten zij een risicopremie van ongeveer 20 dollar per vat in door de kans op verdere escalatie. Voor WTI voorspellen zij gemiddelde prijzen van 81 dollar in december 2026 en 73 dollar in 2027.
Ander nieuws uit de sector. Fatih Birol van het IEA heeft landen opgeroepen om prioriteit te geven aan het vrijgeven van dieselvoorraden om de wereldwijde bevoorrading te stabiliseren. Daarnaast werken grote bedrijven, waaronder BP, Chevron en Shell, aan de hervatting van de activiteiten in de Golf van Mexico na de gevolgen van orkaan Isaias.
UNITEDNEWS|GEO-POLITIEK