ORDENING KLEINSCHALIGE GOUDSECTOR HEEFT NOG LANGE WEG TE GAAN

Foto: Minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen (NH).

De ordening van de kleinschalige goudsector vereist aanzienlijk meer aandacht en middelen om daadwerkelijk gerealiseerd te worden.

Uit begrotingsdocumenten blijkt dat tussen 2023 en het einde van dit jaar ruim SRD 44,2 miljoen is uitgetrokken voor de beoogde ordening. Voor een sector die jaarlijks miljarden aan omzet genereert, is dit bedrag volgens experts onvoldoende.

In 2024 heeft de kleinschalige goudsector via diverse verplichtingen ongeveer SRD 1,4 miljard bijgedragen aan de staatskas, ondanks dat het overzicht en de regulering binnen de sector nog verre van optimaal zijn.

Volgens minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) kunnen aanzienlijk hogere opbrengsten worden gerealiseerd, mits er voldoende investeringen worden gedaan.

Projecties voor de langere termijn voorzien in een verdubbeling van de investeringen, met een budget van SRD 81,2 miljoen voor 2026-2028. Desondanks blijft twijfel bestaan of dit voldoende is om de gewenste ordening volledig te realiseren.

Abiamofo wijst bovendien op logistieke uitdagingen binnen het ministerie, met name bij de dienst die verantwoordelijk is voor toezicht en regulering van de sector. “Die dienst is nog niet volledig uitgerust om de taken uit te voeren,” aldus de minister, die ook tijdens de vorige regering leiding gaf aan NH.

Ondertussen blijven sommige goudzoekers de regelgeving negeren. Langs de weg naar Atjoni in het district Brokopondo is recent een goudspoor actief waar de mijnwerkers zich ongestoord bewegen. Het district kampt al langere tijd met terugkerende problemen op verschillende locaties, waaronder de bufferzone bij het stuwmeer en het gebied rond de Muloschool in Brokopondo Centrum. Abiamofo geeft aan dat er opnieuw actie nodig is: “Langs de weg naar Atjoni hebben we eerder opgetreden, maar de goudzoekers zijn teruggekeerd. We zullen opnieuw werk moeten maken van de handhaving.”

UNITEDNEWS

 

 

Facebook Comments Box