ORGANISATIE WIL GELD OP BEGROTING VOOR ONTWIKKELING NAZATEN SLAVERNIJ
De regering zal op de staatsbegroting geld moeten vrijmaken om nazaten van de trans-Atlantische slavernij, die in een achtergestelde positie verkeren, tegemoet te komen.
Dit is één van de eisen die het Nationaal Comité Herdenking Afschaffing van de Slavernij deponeert bij De Nationale Assemblee (DNA). Hiermee wordt bedoeld dat er structurele programma’s ontwikkeld moeten worden om de Afro-groep in Suriname te ondersteunen in de ontwikkeling van welvaart en welzijn. De eis is opgenomen in een ingediende motie.
Ook voor de inheemse volken wordt er een lans gebroken. Die zouden volgens het Comité ook moeten worden meegenomen in de programma’s. Opmerkelijk is dat er gevraagd wordt dat de regering op de staatsbegroting een speciale pot wordt gecreëerd voor de Afro-groep in een achtergestelde positie.
Hoe de regering en het parlement dit voor mekaar zullen krijgen is een uitdaging, aangezien er ook onder andere niet Afro-groepen er mensen zijn in een achtergestelde positie. Volgens het Comité is er een direct verband tussen de gevolgen van de slavernij en de achtergesteldheid van de groep.
In de motie wordt ook gevraagd dat bij wet wordt vastgesteld dat de slavernij een misdaad tegen de menselijkheid is, en er alles aan te doen om herstelbetalingen van de voormalige kolonisator los te krijgen.
Volgens DNA-voorzitter Marinus Bee is afstemming heel belangrijk tussen alle instanties die zich bezighouden met het vraagstuk. Voor dit jaar hoeft niet veel meer verwacht te worden van het parlement, maar in 2023 zal, naar zeggen van Bee, wel gewerkt worden aan het verheffen van dit vraagstuk naar op de politieke agenda.
UNITEDNEWS
