POLITIEKE BAROMETER: VHP GROEIT, NDP KRIMPT

Uit een online politieke barometer gehouden door Handelsblok 1 blijkt dat het electoraat hard aan het afrekenen is met de huidige regering van Suriname. 

34% van de respondenten geeft aan in 2015 op de NDP te hebben gestemd. Echter, bij het beantwoorden van de vraag op wie de mensen nu zouden stemmen als er verkiezingen zouden zijn, geeft nog maar 18 procent aan nog op de NDP te zullen stemmen. Oftewel een verlies van 16 procent ten opzichte van 2015.  Wat duidelijk aangeeft dat er sprake is van een neerwaartse trend.

Wat ook opvallend is, is de enorme groei van de zwevende kiezer want maar liefst 35% van de respondenten geeft aan GEEN enkel partij het beste te vinden. En op de vraag op wie men nu zou stemmen mits er verkiezingen zouden zijn staat de VHP op nummer 1 met 36% gevolgd door GEEN op 22% en de NDP op derde plek  18%.  

Dus ook hier neemt de zwevende kiezer een sterke positie in.  Wat ook kans zou moeten creëren voor mogelijke nieuwe op te richten partijen. Desalniettemin ondanks de neerwaardse trend van de NDP blijft deze toch behoren tot één van de  grootste partijen van Suriname met een loyale achterban.  Op de vraag welke partij men op dit moment het slechtste vindt presteren, heeft maar liefst 66 procent NDP ingevuld, gevolgd door de NPS en PL. Die laatste twee staan op dezelfde hoogte met elk 7%.   De NPS heeft een negatieve performance ratio omdat meer mensen de NPS slecht vinden functioneren dan goed. De NPS groeit dan ook met amper 2 procent. Eigenlijk ongekend omdat de NPS altijd goed heeft gescoord tijdens een crisis periode en dat effect lijkt zich niet te herhalen. 

De respondenten konden de leiders ook een cijfer geven van 1 tot 10.   President Bouterse kreeg het laagste gemiddelde met een 2.8 gevolgd door de geplaagde Celcius Waterberg 3 en als derde Paul Somohardjo en Cleon Gonsalves del Ponte beiden 3.1,  Ronny Brunswijk 3.4,  Carl Breeveld en Gregory Rusland beiden 4.1.  De enige met een nipte voldoende is Chandrikapersad Santokhi met een 5.6.   Verder is  uit het onderzoek ook duidelijk geworden dat de respondenten de regering Bouterse-Ameerali  beter vonden presteren dan de regering Bouterse-Adhin.  Want de regering Bouterse 1 kreeg een 4.5 en Bouterse 2 een 2.8.  Het onderzoek bevat voornamelijk significante data voor Paramaribo, Wanica, Nickerie en Commewijne. Het onderzoek is in alle districten ingevuld. Met de meeste respondenten uit voorgenoemde.

Achtergrond onderzoek 

Het onderzoek heeft zich volledig voltrokken via social media. Hierbij hebben wij over een periode van 3 maanden mensen in de gelegenheid gesteld het onderzoek in te vullen. Onze target market waar dit onderzoek is bekendgemaakt via de optie betaald adverteren is in alle districten van de republiek Suriname gerealiseerd. Indien mensen, woonachtig in Suriname, hebben ingevuld maar niet in Suriname fysiek wonen dan zijn deze enquêtes automatisch gekenmerkt als junk en dus verwijderd.  Dubbel ingevulde enquêtes door IP recognition zijn ook als junk aangemerkt. In totaal zijn er 95 enquêtes als junk aangemerkt. Het totale aantal respondenten voor het onderzoek is 1195 personen.  In 2015 was het aantal kiesgerechtigden ongeveer 360000 personen. Dus een steekproef van van 0.3% van dit aantal kan in ieder geval voor de grootste partijen waarover een mening is gevormd in dit onderzoek, waardevolle informatie bevatten.  Een mogelijke tekortkoming van dit onderzoek zou kunnen zijn dat mensen de enquête niet serieus invullen. Of werken met een fake profiel.  We hebben dit echter getracht te omzeilen door IP die dubbel ingelogd hebben te traceren en die enquêtes te verwijderen.

Al met al hebben we een goed beeld gekregen over de animo van deze overheid in 2015 en dit afgezet tegen de huidige opstelling en gevoelens van het electoraat.

 

ADVERTORIAL|Voor meer informatie of voor het verkijgen van een op maat rapport kunt u ons hier mailen voor meer of bellen op 7410000.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments Box