RISICO OP BORSTKANKER NIET TE ONDERSCHATTEN
Foto fragment ApintieTV: Radioloog, Ben Halfhide
Wereldwijd staat de maand oktober in het teken van aandacht voor borstkanker. Met röntgenfoto’s van de borsten, kan de radioloog vaststellen of er sprake is een goedaardige verandering in de borst of om borstkanker.
“Het manueel onderzoek dat de vrouw bij zichzelf doet is goed, is achterhaald. Dat moeten we niet meer doen. Het enige goeie screeningsmiddel is mammografie, en dat via bepaalde protocollen”, benadrukt de radioloog, Ben Halfhide van radiologie-kliniek Halfhide-Hofwijk.
Borstkanker is de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen.
In het Caribisch gebied is vastgesteld dat een derde van de borstkankers voorkomt bij vrouwen tussen de 40 en 50 jaar, en vooral bij de Creoolse groep. Het advies is om vanaf 40 jaar, om de twee jaren, een mammografieonderzoek te doen als er geen belaste familieanamnese is (geen borstkanker in de familie voorkomt). Bij meerdere familieleden met borstkanker, wordt er geadviseerd om dit onderzoek vanaf 30-jarige leeftijd elk jaar te doen.
Veel vrouwen geven de voorkeur aan een echo-onderzoek. Echter is dit onderzoek niet altijd nauwkeurig, omdat de radioloog weleens iets kan missen. “Bij boven de 30 jaar doen wij standaard een mammografie, dus een röntgenonderzoek. Ongeacht of die huisarts nou vraagt om een echografie. Wij zetten het om in een mammografieonderzoek”, zegt Halfhide.
Vanuit de overheid wordt er geen bevolkingsonderzoek voor borstkanker gedaan om vroegtijdig te ontdekken of iemand borstkanker heeft. Zo’n onderzoek zou de kans op een succesvolle behandeling vergroten.
UNITEDNEWS
