SURINAAMSE WATERBRONNEN NOG STEEDS ONVOLDOENDE BIJ WET BESCHERMD

Naast aardolie en goud, is water ook één van de vooraanstaande natuurlijke hulpbronnen in Suriname. Suriname bezit enorme voorraden bron- en oppervlaktewater, goed voor de komende 900 jaar. Echter zijn er onvoldoende wet- en regelgeving en instituten om de waterbronnen te beschermen en de watersector te reguleren.

Gewaakt moet worden op de kleinschalige goudwinningsactiviteiten die gebruikmaken van kwik. “Grondwater raakt ook vervuild door kleinschalige goudwinning”, zegt hydroloog, Oclaya Verwey. “Het probleem bij grondwater is: je ziet het niet. En wat je niet ziet is moeilijker om mee te relateren en maakt het nog gevaarlijker, omdat het moment dat je het dan door hebt, het soms al bijna te laat is.”

Ook zal er rekening gehouden moeten worden met andere bedreigingen, zoals de effecten van klimaatsverandering, de sociaal milieueffecten van economische activiteiten (waaronder landbouw en mijnbouw) en dat de beschikbaarheid van goede oppervlakte waterbronnen onbruikbaar kunnen worden vanwege deze vormen van contaminatie.

Commerciële export van water zal de financiële positie van de Surinaamse waterproducenten versterken en verhoogd de duurzaamheid van de drinkwatervoorziening. Nationale beleidsontwikkeling en bewustwording van duurzame aanwending van het beschikbare water is daarom van eminent belang. De integrale aanpak van het duurzaam beheer van deze natuurlijke hulpbron zal voldoende ontwikkelt moeten worden.

Uitgaande van de uitvoering van de nationale strategie voor armoedebestrijding, die uitgaat van een bestaansminimum voor iedereen, moeten alle burgers toegang hebben tot (drink)water. De in de nationale drinkwaterstrategie geïdentificeerde productiebronnen zijn ontwikkeld door belanghebbenden in de drinkwatersector en dragen bij tot de continuïteit van de drinkwatervoorziening. Uitvoering van programma’s voor de bescherming tegen kwik, pesticiden, herbiciden en andere schadelijke stoffen, toepassing van milieuvriendelijke methoden die de drinkwatervoorraden niet contamineert en participatie in internationale samenwerking rond relevante milieu- en klimaatverdragen, zijn enkele punten die extra aandacht behoeven.

https://scontent.foem1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/127887002_2782946955277903_8721623046080018258_n.png?_nc_cat=109&ccb=1-3&_nc_sid=cdbe9c&_nc_ohc=CIUEEaFsOo0AX8nULTW&_nc_ht=scontent.foem1-1.fna&oh=5e06fa375d3904ee4f8a4722617156a8&oe=6081918F

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box