SURINAME ZET IN OP ENERGIEZEKERHEID EN TREKT NIEUWE INTERNATIONALE INVESTEERDERS AAN

Foto: President Jennifer Simons benadrukt de noodzaak van energiezekerheid tijdens de Strategische Energierondetafel.

De Surinaamse regering zet stevig in op de versterking van de nationale energievoorziening en de aantrekking van buitenlandse investeringen om de verwachte economische groei te ondersteunen.

Tijdens een Strategische Energierondetafel op het Kabinet van de President werd samen met publieke en private stakeholders de basis gelegd voor een Nationale Energie Roadmap 2026–2035, terwijl tegelijkertijd nieuwe internationale partners hun interesse tonen in de Surinaamse energiesector.

Aan de rondetafel namen vertegenwoordigers deel van onder meer de N.V. Energiebedrijven Suriname (EBS), Staatsolie, de Surinaamse Bankiersvereniging (SBV), de Suriname Energy Chamber, de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB), de Suriname Investment and Trade Agency (SITA) en de Energie Autoriteit Suriname (EAS). De bijeenkomst stond in het teken van energiezekerheid, investeringen en strategische samenwerking.

President Jennifer Simons benadrukte dat betaalbare en betrouwbare energie essentieel is voor woningbouw, economische ontwikkeling en maatschappelijke stabiliteit. Vicepresident Gregory Rusland wees erop dat Suriname beschikt over aanzienlijke mogelijkheden op het gebied van waterkracht en zonne-energie, maar dat deze potentie sneller moet worden vertaald naar concrete voordelen voor burgers en bedrijven. Volgens minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen blijft het aantrekken van financiering voor uitbreiding van de elektriciteitsvoorziening een belangrijke uitdaging, vooral voor gebieden buiten het huidige verzorgingsgebied van de EBS.

De regering heeft inmiddels prioriteiten vastgesteld voor de korte, middellange en lange termijn. Op korte termijn zal worden gewerkt aan extra opwekkingscapaciteit via openbare aanbestedingen, terwijl op langere termijn wordt gekeken naar de inzet van toekomstige gasproductie voor goedkopere elektriciteitsopwekking. De uitkomsten van het overleg zullen worden verwerkt in een Energy Action Memo en de oprichting van een Energy Task Force.

De internationale belangstelling voor de Surinaamse energiesector groeit ondertussen zichtbaar. Het Latijns-Amerikaanse energiebedrijf InterEnergy Group bracht onlangs een bezoek aan president Simons om investeringsmogelijkheden te verkennen.

Het bedrijf, dat actief is in meerdere landen in Latijns-Amerika en het Caribisch gebied, onderzoekt kansen binnen zowel conventionele als duurzame energieprojecten.

Ook de Verenigde Staten tonen interesse in verdere samenwerking. Tijdens een overleg tussen minister Abiamofo en de Amerikaanse tijdelijk zaakgelastigde Paul Watzlavick werd gesproken over samenwerking op het gebied van energie, mijnbouw en waterbeheer. Daarbij kwamen onder meer investeringen in duurzame energie, modernisering van de mijnbouwsector, transparantie binnen de extractieve industrie en verbetering van de drinkwatervoorziening in het binnenland aan de orde.

Met de verwachte olie- en gasontwikkelingen als economische motor probeert Suriname zich daarmee niet alleen voor te bereiden op een sterk stijgende energievraag, maar ook op een nieuwe fase van internationale samenwerking en investeringen die de economische ontwikkeling van het land moeten ondersteunen.

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box