TECHNISCHE BEROEPEN MOETEN MEER GEWAARDEERD WORDEN

PARAMARIBO –  Er zal een drastische mind-shift moeten plaatsvinden in de maatschappij als het gaat om  de plek, de aanvaarding en het waarderen van technisch, beroepsonderwijs en veel andere zogeheten ‘technische’ beroepen. Tijdens de wet voor het instellen van een trainingsautoriteit in Suriname zei HVB-parlementariër Raymond Sapoen, dat dit een van de voorwaarden is nodig zijn om het instituut daadwerkelijk te laten functioneren en geaccepteerd te krijgen in de gemeenschap.

Voor Sapoen is de transformatie bam de economie afhankelijk naar hoe in de gemeenschap wordt gekeken naar het onderwijs en welke waarde aan sommige beroepen worden gegeven. Volgens de politiekleider van de HVB wordt in veel van de landen die al een dergelijke autoriteit hebben, het gezien als een economisch instrument die ervoor moet zorgen dat in het onderwijs er nieuwe kansen komen met doelgerichte competentie programma’s om ook drop-outs te voorzien van de nodige vaardigheden. Hetzelfde geldt om in het algemeen de werkende klasse te laten inpassen bij de arbeidsmarkt. Het instituut is een voorwaarde voor diversificatie van de economie om niet meer aan te leunen op de traditionele hulpbronnen. “De uitdaging ligt bij de kloof in de arbeidsmarkt en wat het onderwijssysteem aanbied. Als wij hier niet mee weten om te gaan betekent het dat onze werkende klasse een nog grotere achterstand zal hebben ten opzichte van de andere landen”, zegt Sapoen. Het instituut moet dan kunnen inspelen op een marktonderzoek en een economisch programma met lange termijn doelen. Een andere voorwaarde is voor Sapoen dat de overheid zich niet eenmalig of middels een staatsbesluit, maar zich onherroepelijk permanent committeert aan het financieel gezond houden van het instituut. “Wanneer er geen financiële ‘commitment’ komt van de overheid, het bedrijfsleven en zal dit instituut geen enkele kans van slagen hebben

 

 

Belangrijk vindt Sapoen de maatschappelijke betrokkenheid bij het instituut en hoe gekeken wordt naar beroep technisch onderwijs. Dit geldt voor zowel de gemeenschap als de overheid. Volgens hem liggen daar de uitdagingen voor Suriname, “maar het imago van het beroep technisch onderwijs is zeer slecht vooral op secundair niveau. Het wordt beschouwd als een ‘second choice’, voor hen die niet meekunnen met het nieuwe of regulier onderwijs”. Het begint volgens de spreker bij de conceptie die er in de maatschappij is over beroeps technisch onderwijs, bij ouders en verzorgers die bij voorkeur stimuleren dat hun kinderen na de basisschool gaan naar het MULO, dan het voortgezet wetenschappelijk onderwijs en vinden we dat wanneer het kind naar de LBGO of het technisch onderwijs volgt, het niet meer past. “Het heeft te maken met een sociale status, met de salariëring die aan technische beroepen wordt toegekend, terwijl we heel goed weten dat de werkzame bevolking juist in die beroepen en sectoren het meest actief is. Hij noemt beroepen als de verpleegkunde, It-branche, hospitality, toerisme en anderen. “Maar wij stimuleren onze kinderen zoveel mogelijk om wetenschappelijk vormend onderwijs te gaan volgen. Daar is er een grote taak weggelegd voor de overheid, want willen we dit instituut laten werken moeten we anders gaan kijken naar het beroep technisch onderwijs”, Voor Sapoen is de introductie van het LBGP-onderwijs dan ook een heel goede geweest maar zal het geëvalueerd en beter gestructureerd moeten worden. Technische beroepen als het Natin, PTC en anderen moeten gekoesterd worden.

Meerdere parlementariërs hebben er op gewezen dat technische beroepen niet alleen in Suriname maar wereldwijd de spil van de economie zijn. In de beraadslagingen is bij het onderwerp, hoe bedrijven kunnen inspelen om de diversificatie van de economie, staatsolie als voorbeeld genomen. Het staatsbedrijf heeft de afgelopen jaren enorm geïnvesteerd in het creëren van opleidingen bij de universiteit en waar het kader vandaan haalt. Het Polytechnisch College levert de afgelopen jaren behoorlijk veel technisch kader af, waarvan vrijwel allemaal terug zijn te zien in productiesectoren, zoals staatsolie, Teleur, bedrijven in de mijnbouwindustrie en andere technische sectoren. Veel parlementariërs hebben er dan ook voor gewaarschuwd dat wanneer technische beroepen niet voldoende worden gewaardeerd. Het aantal goed opgeleide technici werkloos zal rondlopen in het land.

UNITEDNEWS

Facebook Comments Box