TOERISME ZONDER MINISTERIE; HOE VERDER?
De berichtgeving over de opheffing van het ministerie van Transport Communicatie en Toerisme (TCT), heeft nogal wat vraagtekens in de Surinaamse samenleving opgeroepen. Er wordt druk gespeculeerd over de reden waarom een ministerie, dat verantwoordelijk is voor toerisme, wordt opgedoekt.
Beleidsmakers en andere politici roepen immers steeds dat het toerisme een zeer potentiële deviezenverdiener is en daarom bevorderd moet worden maar dat rijmt dus niet met de bestaansbeëindiging van het ministerie van TCT.
Het ministerie van Transport Communicatie en Toerisme was ook subsidieverstrekker aan twee cruciale organisaties in het toerisme van ons land; de Stichting Toerisme Suriname (STS) en het Suriname Hospitality and Tourism Training Center (SHTTC). Hoe deze twee organisaties zich voortaan zonder het ministerie van TCT (financieel) zullen moeten bedruipen, is nog onduidelijk.
Prof. Dr. Henry Ori, hoogleraar en toerisme deskundige, pleit al jaren voor een apart ministerie van toerisme in ons land. Het toerisme als onderdeel van het ministerie van TCT wordt niet zelden ondergesneeuwd door de twee overige poten: communicatie en transport, en in sommige gevallen stroken de belangen van transport niet met de belangen van toerisme en vice versa.
Het advies van Ori om een ministerie in te stellen voor enkel toerisme en dat de onverdeelde aandacht van de minister geniet, is nooit opgevolgd maar gezien de recente positieve ontwikkelingen in de branche zou dat slechts een kwestie zijn van tijd. Desalniettemin waren diverse medewerkers en beleidsmakers bij het ministerie van TCT belast met specifieke taken die de ontwikkeling van het toerisme in Suriname moesten bevorderen. Zo verkeerde de toerismewet in een vergevorderd stadium en stond de invoering van normen en standaarden voor de sector hoog op de agenda van de minister. Ook was de opdracht gegeven voor een integraal plan van aanpak voor de ontwikkeling en bevordering van het toerisme in Suriname. Over hoe en door wie deze activiteiten zullen worden voortgezet, kan slechts worden gegist.
Het onderbrengen van het toerisme bij een overkoepelend ministerie dat verantwoordelijk is voor handel en industrie, is op zich niet verkeerd (toerisme is immers een industrie) maar wekt wel de indruk dat de overheid de sector minder serieus neemt.
UNITEDTRAVEL| MARTIN PANDAY