VENNOOTSCHAP ‘NEW SURFIN’ MOET INVESTERINGEN AANTREKKEN. PARLEMENT VRAAGT OM VERANTWOORDING
Foto: Viren Ajodhia adviseur van de minister van Financiën
De regering heeft recent een naamloze vennootschap New Surfin NV opgericht bedoelt om Buitenlands investeringskapitaal aan te trekken voor het financieren van overheidsprojecten.
In de raad van commissarissen van de vennootschap hebben zitting onder andere de ministers van Financiën Armand Achaibersingh van Financiën en Planning en zijn collega Albert Ramdin van Buitenlandse Zaken, International Business & Internationale Samenwerking. De registeraccountant Radjen Pahladsingh is de directeur. Geruchten als zou het hier gaan om een privé vennootschap waarin de bewindslieden zitting hebben, worden tegen gesproken door Viren Ajodhia die als adviseur van de minister van Financiën bezig is geweest met de oprichting hiervan. Maar de kritiek die sinds in het weekeind de oprichtingsacte is uitgelekt, blijft aanhouden en toenemen. In De Nationale Assemblee hebben de fracties van de NDP en de BEP gevraagd om een speciale vergadering, terwijl de fracties van de NPS en de ABOP een interpellatievoorstel hebben ingediend. Ook buiten het parlement wordt door juristen politici en op sociale media veel kritiek geleverd op de oprichting van de nieuwe vennootschap.
Ajodhia zegt dat bij elke inbreng aan investeringskapitaal met een do-diligence onderzoek worden nagetrokken wat de bron is van het kapitaal. We zullen niet toelaten dat vreemd of ongeoorloofd kapitaal in de vennootschap zal worden gestopt.
Hoewel het soort projecten nog goed moet worden omschreven is volgens Ajodhia het Crises en Herstelplan van de regering een goed uitgangspunt Volgens Ajodhia zijn dit soort initiatieven de lichtpuntjes, waarover president Chandrikapersad Santokhi heeft gesproken, door met een goede financiële constructie de belangen van het land maximaal te behartigen en uit de crises te komen. “we zijn bezig gesprekken te voeren met een aantal investeerders en ik kan alvast zeggen dat er grot bedragen mee gemoeid gaan. Laten we dit lichtpuntje niet vroegtijdig uitdoven, door verkeerde interpretaties”. Ajodhia betreurt het dat de oprichting van de vennootschap nu al op sociale media in een negatieve context geplaatst wordt gebracht. Misschien hadden we eerder hiermee naar buiten moeten komen, maar het is allemaal nog in de voorbereidende fase en heeft nu allen nog de oprichting plaatsgevonden. “Ik vind het jammer dan sommige mensen bewust of onbewust goede initiatieven die worden opgezet om het land weer tot bloei te brengen, worden gefrustreerd. Als we zo doorgaan als Surinamers zal het heel moeilijk worden om uit de crises te komen.
Volgens hem zal de komst van de vennootschap een belangrijke doorbraak zijn in het traject tot herstel. Er is naar zijn zeggen bewust niet gekozen voor een van de vele bestaande mechanismen bij de overheid, maar te kiezen voor iets nieuws.
“We hebben allemaal gezien wat er is gebeurd de afgelopen jaren. Dus we werken liever met een compleet nieuw orgaan, dat onder toezicht staat van de regering. In de raad van commissarissen is ruimte voor nog meer toezichthouders tot maximaal zeven personen.
Ajodhia benadrukt dat het hier helemaal niet gaat om een diaspora bank maar een vennootschap dat honderdprocent eigendom is van de staat. De beide ministers hebben daarin als vertegenwoordigers van de staat een belangrijke functie. “De achterliggende reden is dat we als staat geen leningen kunnen aantrekken, maar dat niet betekent dat we stil moeten staan of omdat we een staatsschuld hebben. De oprichtingsakte kan op een juiste manier worden nagetrokken bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken”. De oprichting van New Surfin NV betekent niet dat de plannen om het agentschap Investsur op te richten niet doorgaan. “Dat is ook in voorbereiding en zal gekoppeld worden aan deze vennootschap”, zegt Ajodhia. “Investsur zal zich meer richtte op het aantrekken van investeringen in een bredere zin. De rol van investsur moet meer gezien worden als een van een marketing bureau die investeerders zal zoeken.
UNITEDNEWS
