VERSCHIL VAN MENING OVER BEGROTINGSTEKORT SRD 1,7 MILJARD OF SRD 4 MILJARD
Foto: Assembleelid Asiskoemar Gajadien (VHP) en Minfin. Hoefdraad
In de Nationale Assemblee is er verschil van mening tussen enerzijds minister Hoefdraad van Financiën en de coalitie en anderzijds de oppositie over, de reële hoogte van het begrotingstekort. Volgens de Minister is dat SRD 1,7 miljard wat gelijk is aan de in de wet toegestane tekort van 6,5% van het bruto binnenlandsproduct (bbp). De minister zegt dat de totale uitgaven zijn teruggebracht naar SRD 8,4 miljard. Opgeteld bij het tekort is de begroting voor het dienstjaar gebracht naar SRD 6,7 miljard.
Assembleelid Asiskoemar Gajadien (VHP) vindt echter dat het begrotingstekort er totaal anders uitziet als rekening mee wordt gehouden dat de regering een bedrag van SRD 2,3 miljard wil gaan lenen om haar begroting te financieren. Dit bedrag zou opgeteld moeten worden bij het tekort van SRD 1,7 miljard, waardoor het tekort zou komen op SRD 4 miljard. Dit zou betekenen dat het tekort procentueel veel hoger zou komen te liggen dan de door de wet voorgeschreven 6,5%. Gajadien ondersteunt door zijn fractiegenoot Mahinder Jogi zegt te hebben voorzien dat dit verschil in inzicht over het begrotingstekort zou ontstaan, toen enkele maanden terug bij het aanpassen van de wet op de staatsschuld er al verschillende interpretaties waren over hoe en waar leningen geregistreerd moeten worden.
De regering gaat er van uit dat de leningen onderdeel zijn van het begrotingstekort. Dat geld wordt volgens minister Hoefdraad aangesproken om als lening om het begrotingstekort te dekken. Assembleelid Krishna Mathoera en Gajadien zeggen dat hier niets van klopt. Het zou gaan om bestaande leningen die al een bestemming hebben en niet op de begroting opgebracht hadden moeten worden. “ De regering zegt eigenlijk dat zij met leningen het overheidshuishouden staande houdt.
Net als de Vereniging van Economisten zeggen ook zij dat leningen besteed moeten worden om investeringen te doen en de economie te diversifiëren en niet om de staatshuishouding te dekken.
Voorzitter Amzad abdoel van de vaste commissie van Financiën in het parlement, spreekt dezelfde taal als Hoefdraad en zegt dat er met de interpretatie van de regering niets mis is en het begrotingstekort past binnen de vastgestelde eisen van de wet.
De begroting voor het jaar 2017 is in eerste instantie wel op tijd ingediend op 29 september 2016. De behandeling ervan begon pas acht maanden later. Abdoel legt uit dat nadat de begroting is ingediend er een hevige discussie is ontstaan in het parlement over de financiering ervan, over onderwijs en volksgezondheid. Dat heeft geleid tot steeds nieuwe voorstellen en nota’s van wijzigingen. “Dit alles heeft veel tijd in beslag genomen en moest veel wat in de begroting was opgenomen weer omschreven worden”, zegt Abdoel. Dinsdagmorgen is de laatste herziende versie van de begroting aangeboden aan het parlement, wat weer zorgde voor kritiek vanuit de oppositie die vond dat er niet voldoende tijd is om de herzieningen goed door te nemen. Ook deze versie werd staande de openbare vergadering op verschillende plekken gewijzigd. Mathoera zegt dat de begroting in totaal vijf keer is gewijzigd en dan nog niet de juiste prioriteiten stelt. De regering heeft bij monde van de verschillende ministers haar prioriteiten aangegeven voor de resterende maanden van het jaar. Minister Hoefdraad heeft verzekerd dat subsidies en lonen voor de rest van het jaar zijn gegarandeerd.
UNITEDNEWS|WILFRED LEEUWIN