VOGELGRIEP IN OPMARS IN ZUID-AMERIKA | PLUIMVEESECTOR HOUDT HART VAST
Waakzaamheid geboden voor de pluimveesector in Suriname, want vogelgriep is in opmars in Zuid-Amerika.
Met uitzondering van Guyana, Brazilië en Suriname hebben intussen alle landen besmettingen gemeld. Vogelgriep treft trekvogels, maar de kipsector is er heel erg gevoelig voor. Menselijke besmetting is heel zeldzaam, maar niet uitgesloten. Het is vooral de handel en de voedselvoorziening die gevaar oploopt. De vogelgriep heeft in de maanden voor zijn aankomst in Zuid-Amerika miljoenen vogels in Europa, Noord-Amerika en Azië uitgeroeid.
In Brazilië heeft de Associação Brasileira de Proteína Animal (ABPA) na bevestiging in buurlanden een nota uitgegeven waarin staat dat “het de acties monitort”. De ziekte is verwoestend voor vogels en kan volgens een enquête 2,4 miljard euro schade aanrichten aan de Braziliaanse pluimveesector.
De Braziliaanse entiteit zei dat het in direct contact stond met de Asociación de Productores Avícolas Sur, de regionale pluimveevertegenwoordiger, samen met leden van andere organisaties in Latijns-Amerika. Het doel is om samen met het ministerie van Landbouw en Veeteelt de situatie te monitoren.
De afgelopen dagen hebben ook Argentinië en Uruguay de eerste gevallen van de influenza gemeld. Hiermee is bevestigd dat vogelgriep in opmars is in Zuid-Amerika.
Hoewel Brazilië nog geen besmettingen heeft geregistreerd, vormt de nabijheid van productieve regio’s in Brazilië en de afwezigheid van grote geografische barrières echter de kans dat het virus de grootste kippenexporteur ter wereld bereikt.
In het Uruguayaanse geval werd het virus geïdentificeerd in een zwarthalszwaan nabij Lagoa Garzón aan de zuidkust van het land. In Argentinië werd de ziekte vastgesteld in de provincie Jujuy bij ganzen uit de Andes.
De Argentijnse minister van Landbouw Veeteelt en Visserij, Juan José Bahillo heeft intussen een spoedvergadering over dit vraagstuk belegd. “De aanwezigheid van het virus in Argentinië zet al onze diensten op scherp, maar het verbaast ons niet. We werken al samen met verschillende preventieorganisaties het probleem onder controle te krijgen”, aldus de minister. Volgens hem is de meest gebruikelijke manier van binnenkomst via trekvogels, die moeilijk te controleren zijn. “Vogelmigraties brachten het ziekteverwekkende virus met zich mee vanuit het noordelijk halfrond”, voegt hij eraan toe.
UNITEDNEWS
